Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Tahıl Koridoru Anlaşmasına Yönelik Çağrı

AB Komisyonu sözcülerinden Stano, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatılması hakkında konuştu. Detaylar haberde...
AB’den Tahıl Koridoru Anlaşmasına Yönelik Çağrı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılıp uzatılmayacağı merakını korurken konuya yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rus tarafından olumsuz değerlendirmeler yapılırken geçen günlerde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, anlaşmada Rusya’yı ilgilendiren kısmın uygulanmadığını vurguladı. Bugün konuya dair en son değerlendirme ise Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerden biri olan Peter Stano’dan geldi.

Anlaşmanın uzatılmasına yönelik çağrıda bulunan AB Komisyonu sözcüsü Stano, AB olarak önceliklerinin Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaşması olduğunu kaydetti.

Stano, anlaşmanın uzatılmasını sağlayacak tüm çözümleri araştırmaya açık oldukları söyledi. Ayrıca Türkiye ve Birleşmiş Milletler öncülüğündeki görüşmeleri gereklilik olarak değerlendirdiklerini aktardı.

Bunun yanında AB Komisyonu sözcüsü Stano, anlaşmanın uzatılmasını sağlayacak tüm çözümleri araştırmaya açık olduklarını bildirdi.

Bu gelişmelerin öncesinde anlaşmanın uzatılması hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bunun pek mümkün olmadığını söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Lavrov, açıklamasında paket anlaşmanın Rus gübresi ve gıda ürünlerinin ihracatıyla ilgili yarısının ‘yerinden hiç kıpırdamadığını aktarmıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın