Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Rusya’ya 10 Milyar Euroluk Yaptırım Yolda!

Moskova’ya darbeler arka arkaya geliyor. AB, 10’uncu yaptırım paketiyle Rusya’ya 10 milyar euroluk zarar vermeyi amaçlıyor. İşte detaylar;
AB’den Rusya’ya 10 Milyar Euroluk Yaptırım Yolda!
HABER GİRİŞ

ARusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri Ukrayna cephesinde konumlanan Avrupa Birliği (AB), Moskova’nın ekonomisini yıpratmak için büyük çabalar veriyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya yönelik 10’uncu yaptırım paketini duyurdu. Söz konusu eylemin Rusya’ya etkisi 10 milyar euro olacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Leyen, Kiev’de bir araya geldi. Leyen, AB’nin Ukrayna’ya şimdiye kadar 35 milyon LED ampul gönderdiğini, bunun yakında 50 milyona çıkacağını söyledi. Bu ürünlerin bir nükleer reaktörün üretimine eşdeğer tasarruf anlamına geldiğini kaydetti.

Ukrayna ve AB elektrik şebekelerinin birbirine bağlandığını hatırlattı ve Ukrayna’nın ihtiyacı olan 2 gigavat elektriği sağlayacaklarını duyurdu.

Leyen, Ukrayna’nın devlet işlerine devam edebilmesi için maaşları ve sosyal ödemeleri yapmasının önemine vurgu yaptı ve AB’nin şimdiye kadar Ukrayna’ya 50 milyar euroluk destek yaptığını ifade etti.

Bütçe desteği olarak 18 milyar euroyu düzenli aylık ödemeler şeklinde vereceklerini, Ukrayna ürünlerinin AB pazarına gümrüksüz girmesine yönelik programın süresini uzatacaklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

10 Milyar Euroluk Yaptırım

10’uncu yaptırım paketinin ortalama 10 milyar euroluk bir etkisinin olacağını aktaran Leyen, büyük bir yaptırım paketi hazırladıklarını, planın bir kez daha Rusya’nın savaşta kullanabileceği teknolojilere odaklı olduğunu söyledi.

İran ve Rusya’da insansız hava araçları benzeri araçların üretilmesini engellemek istediklerini, yaptırımların bu ürünlere yönelik olacağını belirtti.

Paketin yaptırımların delinmesine veya çevresinden dolaşılmasına yönelik teklifleri de barındırdığını kaydetti.

Moskova’yı yıpratmaya yönelik uygulanan yaptırımlar ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünleri gibi oldukça büyük bir yelpazeye hitap ediyor. Ayrıca AB’nin yaptırım listelerinde petrol ve petrol ürünleri ve Rus bankalarının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması ile birçok kişi ve kuruluş yer alıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın