Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Ekonomik Baskılara Karşı Misilleme Mekanizması

Strazburg’da gerçekleştirilen AP Kurulunda, AB ülkelerine üçüncü ülkelerden gelen zorlama ve baskılarına karşı misilleme mekanizması uygulanmasına karar verildi.
AB’den Ekonomik Baskılara Karşı Misilleme Mekanizması
HABER GİRİŞ

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere ekonomik ve ticari anlamda baskı yapan yabancı ülkelere ticari misilleme yapacağını duyurdu. Bu çerçevede Strazburg’da gerçekleştirilen AP Kurulunda yeni bir mekanizmanın kurulmasına onay verildiği belirtildi.

“Baskı önleme enstrümanı” başlığı ile kurulmasına karar verilen mekanizma, AB ve üye ülkeleri diğer ülkelerin ekonomik anlamdaki zorlamalarına ve baskılarına karşı korumayı hedefliyor. Mekanizma, AB üyesi olmayan bir ülkenin AB üyesi bir ülkeyi ticaret veya yatırım tedbirleri uygulamakla tehdit etmesi veya baskı uygulaması durumunda devreye girecek.

Avrupa Birliği, bir baskı söz konusu olduğunda misilleme olarak mal ve hizmet ticaretini kısıtlama, doğrudan yabancı yatırımları sınırlandırma, ithalat veya ihracat lisansları uygulama, kamu ihalelerine erişim engeli gibi önlemler alabilecek.

AB Komisyonu, mevcut durumlarda araştırmalar yapacak ve bulgularını üye ülkelerle paylaşacak. Üye ülkeler arasında oy çokluğu sağlanması durumunda AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

AB’nin söz konusu mekanizmayı Çin ve Rusya üzerinde kullanabileceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.