Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’deki İşletmeler Dijitalleşme Konusunda Başarılı mı?

Eurostat, Avrupa Birliği’ndeki işletmelerin dijitalleşme oranlarını paylaştı. İşletmeler hangi seviyede? İşte detaylar,
AB’deki İşletmeler Dijitalleşme Konusunda Başarılı mı?
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ne kadar dijitalleştiğini analiz eden raporunu paylaştı. Eurostat, dijital teknolojilerin işletmeler tarafından benimsenmesinin, hizmetlerin ve ürünlerin rekabet gücünü artırma konusunda önemli bir potansiyele imkân sağladığını belirtti.

Covid-19’un neden olduğu kriz döneminden itibaren, dijitalleşme adımının işletmeler için ekonomik dayanıklılığı artırma konusunda daha önemli hale geldiği ifade edildi.

Rapora göre 2021 yılında, AB işletmelerinin yüzde 56’sı temel dijital yoğunluk seviyesine ulaştı. Temel seviye, on iki dijital teknolojinden en az dördünün kullanılmasını kapsıyor. Bu herhangi bir yapay zekâ teknolojisini kullanmak ve e-ticaret satışlarının toplam cironun en az yüzde 1’lik kısmını oluşturması anlamına da geliyor.

Bilgilere göre KOBİ’lerin yüzde 55’i, büyük işletmelerin yüzde 88’ine kıyasla temel dijital yoğunluğa ulaştı.

AB’deki KOBİ’lerin sadece yüzde 3’ü çok yüksek dijital yoğunluk seviyesine ulaşırken yüzde 18’i yüksek seviyede dijitalleşme araçlarını kullandı.

GCM Yatırım Banner

Genel çerçevede, KOBİ’lerin yüzde 34’ü düşük, yüzde 45’i ise çok düşük dijital yoğunluk seviyesi kaydetti.

AB, dijitalleşme hedefleri kapsamında, 2030 yılına kadar KOBİ’lerin yüzde 90’ından fazlasının en azından temel dijital yoğunluk seviyesine ulaşılmasını hedefliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın