Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Üretim Projelerine Milyar Dolarlık Hibe!

ABD, elektrikli araçlarda kullanılan EV pilleri üretimini desteklemek ve tedarik zincirlerini güçlendirmek için hibe yapacağını duyurdu. İşte detaylar;
ABD’den Üretim Projelerine Milyar Dolarlık Hibe!
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray’dan bir yetkilinin Reuters’e verdiği demeçte, ABD’nin elektrikli araç pilleri ve yerli maden üretimini artırmaya yönelik projelere 2,8 milyar dolarlık hibe vereceğini duyurdu. Yapılacak olan hibenin yakın zamanda açıklanacağı belirtildi.

Ayrıca otomobil üreticilerinin ABD’nin elektrikli araç ve pil üretimini genişletmek ve kritik mineral tedarik zincirlerini güçlendirmek için Amerikan Pil Malzemesi Girişimi olarak adlandırılan bir projeyi başlatacağı açıklandı.

Haberde projenin içeriği, “pil malzemeleri, işleme, hücre bileşenleri ve pil geri dönüşümü ve gösterileri üretmek için yenilenmiş ve genişletilmiş ticari ölçekli yerel tesisleri” olarak bildirildi.

Söz Konu Fon ile ABD 2030 Yılına Kadar Talebin Yüzde 45’ini Karşılayacak

Fonların 2030 yılında EV pillerinde ABD için öngörülen talebin yüzde 45’ini karşılayabilecek bir elektrot bağlayıcı tesisi kapsadığı söylendi. Ayrıca, anot malzemeleri tedarik eden ilk ticari ölçekli ABD silikon oksit üretim tesisi ve ilk ABD lityum demir fosfat katot tesisi geliştirmek için de kullanılacak.

2030 yılına kadar ABD Başkanı Joe Biden, satılacak olan tüm yeni araçların yüzde 50’sini elektrikli veya plug-in hibrit elektrikli modellere yönlendirecek. Bunların yanı sıra 500 bin yeni EV şarj istasyonu da istiyor.

GCM Yatırım Banner

ABD Güvenilmez Tedarik Zincirlerine Bağımlı Kalmamalı

Bu duruma ek olarak, benzinle çalışan araçların yeni satışlarını 2030 yılına kadar aşamalı olarak durdurulmasını yönetim onaylamadı.

Ayrıca Beyaz Saray, ABD ve müttefiklerinin EV pillerinde kullanılan kritik mineral ve malzemeleri yeterince üretmediğini savunarak şöyle ekledi:

“Çin şu anda kritik mineral tedarik zincirinin çoğunu kontrol ediyor. ABD’deki madencilik, işleme ve geri dönüşüm kapasitesinin olmaması, elektrikli araçların geliştirilmesini ve benimsenmesini engelleyebilir. Bu durum ABD’yi güvenilmez yabancı tedarik zincirlerine bağımlı hale getirebilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.