Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Türkiye’ye F-16 Uçaklarının Satışına Dair Açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye'ye F-16 uçaklarının satışı ile İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar;
ABD’den Türkiye’ye F-16 Uçaklarının Satışına Dair Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, gerçekleştirilen günlük basın toplantısında, İsveç’in NATO’ya üyelik ve Türkiye’ye F-16 uçaklarının satış sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

Miller, ABD yönetiminin, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonundan geçmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Genel Kurulda da tasarının geçip imzalanmasını beklediklerini ifade etti.

Öte yandan, yönetim olarak Ankara’ya F-16 savaş uçaklarının satış sürecine dair hassas şekilde çalışıldığı bilgisini verdi.

ABD’li sözcü, yönetimin F-16 satışı ile İsveç’in NATO’ya üyeliğini birbirine bağlı konular olarak görmediklerini belirtirken bu iki meseleyi bağlantılı gören Kongre üyeleri olduğunun da altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasının devamında, Kongrede bu konuda bazı sorunların olduğunu açıklayan Miller, F-16’lar da dahil iki ülkeyle ilgili konulara ilişkin oldukça hassas bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini kaydetti.

F-16 satışına ilişkin Kongreye resmi bildirimin ne zaman yapılacağına ilişkin soruya ise “Ne zaman ilerlemeye hazır olacağımız hususunda şu anda bir yorum yapmak istemem.” cevabını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve diğer yetkililer, geçmiş dönemlerde yaptıkları açıklamalarda, Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklediklerini ve bu durumun NATO’yu daha güçlü hale getireceğini belirtmişlerdi.

NATO’ya İsveç’in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, 26 Aralık 2023 tarihinde TBMM Dışişleri Komisyonunda kabul edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.