Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Türkiye için Şok Açıklama: Karşı Çıkıyoruz

Putin’in Türkiye’yi doğal gaz merkezi yapma niyetiyle ilgili açıklamaları gündem oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nden yanıt gecikmedi. İşte detaylar;
ABD’den Türkiye için Şok Açıklama: Karşı Çıkıyoruz
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin terörün finansmanıyla mücadele konusunda yetkili Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg, Türkiye’de bir doğal gaz dağıtım merkezi kurulmasına karşı çıktıklarını duyurdu. Argumentı Nedeli gazetesinin yaptığı habere göre Rosenberg, yaptırımlara uyulmaması halinde ciddi sonuçları olacağını söyledi.

ABD’li yetkililerin Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerin sıklaştığını belirten gazete, Rosenberg’in Türkiye tarafına yaptığı açıklamalara dikkat çekti. Habere göre ABD’li yetkili, Türk tarafına Rusya’nın enerji kaynakları satışından gelir elde etme imkanının azami düzeyde kısıtlanması gerektiğini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin gaz merkezi olabileceğini, Türkiye’de büyük bir doğal gaz merkezi kurabileceklerini söylemişti.

Putin’in açıklamalarının ardından Rus basını söz konusu konu için “Türkiye için büyük avantaj” ifadelerini kullanmıştı. Türkiye’nin merkez haline gelmesiyle Avrupa Birliği enerji piyasalarının kökten şekilleneceğini vurgulamıştı.

Türkiye İzlenecek

Argumenti Nedeli’nin haberine göre Avrupalı siyasetçiler, Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları uyup uymadığının takibinin yapılması için özel bir çalışma grubu kurulmasını önerdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ABD’nin tüm uyarılarını medeni bir şekilde görmezden geldiğini belirten gazete, Türkiye’de son yıllarda artan Rus yatırımlarına ve şirketlere dikkat çekti.

Türkiye’nin seçimlerden önce Batı yaptırımlarına mutlaka katılacağını tahmin etti ve Ankara’nın Mir kartlarının kullanılabilmesi için yeni bir banka kurma çalışmaları yürüttüğünü hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.