Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Tayvan’a Silah Satışlarını Hızlandırma Sözü

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan'ı ziyaret eden ABD'li senatör, Ada'ya silah satışının hızlandırılacağına dair söz verdi. Detaylar haberde;
ABD’den Tayvan’a Silah Satışlarını Hızlandırma Sözü
HABER GİRİŞ

ABD Senatosu Savunma Tahsisatları Komitesi üyesi John Hoeven, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüştü. Tayvan’ı ziyaret eden Hoeven, Ada’ya silah satışındaki işlem ve onay süreçlerini hızlandırmayı taahhüt etti.

Görüşmeden Çin’in son dönemdeki Ada’ya yönelik askeri tehdit ve baskılarının artırmasından endişe duyduklarını belirten Hoeven, Tayvan’ın ABD’den satın aldığı silah sistemlerinin teslimatını hızlandırma sözü verdi.

Tayvan’ın kendisini savunma kapasitesini sağlamak için ABD’nin desteklemeye devam edeceğini bildiren Hoeven, “Omuz omuza vermemiz, barış ve refahın korunmasına yönelik caydırıcılığı sağlamız büyük önem taşıyor.” diyerek görüş bildirdi.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Hoeven’ın üyesi olduğu Komite’nin, ABD’deki savunma sanayi satışlarında teslimatta son onay yetkisine sahip olduğuna dikkat çekti.

Tayvan’ın 21 milyon dolarlık ABD’den alacağı savunma alımı anlaşması, halen Kongre onayında bekliyor. Washington’ın Tayvan’a silah satışı ise Ada’yı topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Çin daha önceden silah satışları sebebiyle Lockheed Martin, Raytheon ve Boeing Defence gibi ABD’li savunma şirketlerini yaptırım listesine almıştı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri Tayvan, fiili bağımsızlığa sahip ancak Çin ve Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala sürüyor.

Her açıklamasında “Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına karşı çıkıyor.

Tüm bunlara ek olarak Çin, Tayvan’ın Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor. Çin’i tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.