Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Rus Altın İthalatına Yasak ve Pek Çok Yeni Yaptırım!

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) bugün yaptığı açıklama ile Rusya'ya karşı uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu. Detaylar haberde;
ABD’den Rus Altın İthalatına Yasak ve Pek Çok Yeni Yaptırım!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin katıldığı G7 Zirvesi’nin sona ermesinin ardından belirlenen taahhütler doğrultusunda ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar geldi.

OFAC’tan 70 Rus Kuruluşa Yaptırım!

OFAC, Rusya’nın savunma, sanayi, teknoloji ve imalatının temel taşı olan devlet kurumu Rostec de dahil olmak üzere, çoğu Rusya savunma sanayi üssü için kritik öneme sahip 70 kuruluş ve 29 Rus birey için yaptırıma gideceğini duyurdu.

Bugünkü kararlar, ek 45 kuruluş ve 29 kişiye yaptırım uygulayan ABD Dışişleri Bakanlığı ile birlikte alındı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, 500’den fazla Rus askeri subayı ve muhalefeti bastırmaya dahil olan yetkililer dahil olmak üzere Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü veya siyasi bağımsızlığını tehdit veya ihlal ettiğine inanılan kişilere vize kısıtlamaları getirme adımlarını duyurdu.

Rus Altınının ABD’ye İthalatı Yasaklandı

Bugünkü yaptırım eylemleriyle eş zamanlı olarak OFAC, Rus altınının ABD’ye ithalatını yasaklarken, Mali Suçları Araştırma Ağı (FinCEN) ile ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu ortak bir uyarıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Uyarıda, Rusya’nın kritik mal ve teknoloji edinme çabalarını engellenmesinde özel sektör ve finans kurumlarının kilit rol oynamaya devam ettiği belirtildi. Bu doğrultuda Rusya ve Belarus’un ihracat kontrol kaçakçılığına karşı dikkatli olunması tavsiyesinde bulunuldu.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına yanıt olarak ek ciddi yaptırımlar uygulamak için ortaklarımız ve müttefiklerimizle birlikte çalışma taahhüdümüzü bir kez daha teyit ediyoruz” derken sözlerine şöyle devam etti:

G7 üyelerinin bu haftaki geniş kapsamlı taahhütleri ve eylemleri, Rusya ordusu için kritik olan teknolojiye erişimi daha da engelledi. Rusya’nın savunma sanayisini hedef almak, Putin’in yeteneklerini azaltacak ve zaten düşük moral, aksak tedarik zincirleri ve lojistik sorunların yaşandığı ortamda Ukrayna’ya karşı savaşını daha da zorlaştıracak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın