Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7 Zirvesi’nin Son Gününde İklim Kulübü Kararı!

G7 liderleri, karbondan arındırılmış bir yol ve enerji sektörü için ortak iklim kulübü kuruyor. İşte zirvenin son gününde açıklanan kararlar ve haberin detayları;
G7 Zirvesi’nin Son Gününde İklim Kulübü Kararı!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden oluşan Yediler Grubu (G7), Almanya’daki zirvenin son gününde enerji arzı konusunda ortak bildiri yayımladı. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7’nin liderleri, yıl sonuna kadar bir “İklim Kulübü” kurmak üzere anlaşmaya vardı.

Yayımlanan bildiriye göre liderler, 2030 yılına kadar yüksek oranda karbondan arındırılmış bir yol sektörü ve 2035 yılına kadar tamamen veya çoğunlukla karbondan arındırılmış bir enerji sektörü konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Bu yılki zirvenin gündemi savaş kaynaklı artan belirsizlikler ve jeopolitik gerilimler gibi nedenlerle epey yoğunken son bildiri iklim taahhütlerini içerdi. G7 grubu dışında Ukrayna, Hindistan, Endonezya, Senegal ve Güney Afrika liderlerinin katıldığı zirvenin iklim bildirisinde Paris Anlaşması’nın uygulanmasını hızlandırmak için çalışılacağı kaydedildi.

Aynı zamanda yerli, azalmamış kömür enerjisinden aşamalı olarak çıkışı hızlandırma hedefine yönelik somut ve zamanında adımlara öncelik verileceği aktarıldı.

Kurulacak İklim Kulübü ile katılımcı ülkelerin emisyon yoğunluklarını azaltmak için gerekli politikalarını ilerletmeyi amaçladıkları vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Kulübün, Paris Anlaşması’nın uygulanmasını taahhüt eden ülkelere açık ve kapsayıcı olacağı belirtildi. G7 liderleri, başlıca emisyon salıcıları, G20 üyeleri ve diğer gelişen ekonomiler dahil ortakları konuyla ilgili olarak istişareye davet etti.

G7 Liderleri Hangi Konularda Anlaştı?

Yayımlanan ortak bildiriye göre G7 liderleri, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü yasadışı ve haksız saldırısını bir kez daha kınadı. Ukrayna’ya desteği sürdürme sözü verilirken ülkenin yeniden inşasına yardım edileceği söylendi.

Savaşın bitmesi için Rusya’ya ağır ve kalıcı maliyetler yüklemeye devam edileceği eklendi. Rus saldırganlığının doğrudan etkilerinin ötesinde küresel toparlanmayı engellediği ve enerji güvenliğiyle gıda erişimini önemli ölçüde kötüleştirdiği vurgulandı.

G7 grubu, her aşamada birlikte hareket edeceğini ve Rusya’nın altın dahil olmak üzere gelirlerini azaltacağını bildirdi.

“Vatandaşlarımız için artan yaşam maliyetleriyle mücadele ederken küresel ekonomiyi istikrara kavuşturmaya ve dönüştürmeye yardımcı olacağız” ifadelerine yer verilen açıklamada enerjide fiyat artışlarını azaltmak için tavan fiyat gibi ek önlemler üzerinde çalışılacağı kaydedildi.

Bununla birlikte G7’de açıklanan Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı’na 600 milyar dolar fon sağlama kararı alındı. Mevcut COVID-19 pandemisinin üstesinden gelmek için çabaların süreceği ve gelecek salgınlara hazırlık yapılacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.