Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den İran’a Enerji Darbesi Sürüyor! 6 Şirkete Daha Yaptırım

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın petrol ürünleri ticaretinin herhangi bir alanında yer alan 6 şirkete daha yaptırım uyguladı.
ABD’den İran’a Enerji Darbesi Sürüyor! 6 Şirkete Daha Yaptırım
HABER GİRİŞ

ABD ile İran arasındaki tansiyon bir türlü düşmek bilmiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu ay başlarında İran petrolünün ve petrokimya ürünlerinin üretimi, satışı ve sevkiyatında yer alan 9 şirkete uyguladığı yaptırımların ardından, yine benzer bir karar aldığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan bildirimde İran petrolü ve petrokimya ürünlerinin sevkiyatı veya satışını yapan 6 şirkete yaptırım uygulandığı duyuruldu.

Söz konusu şirketlerin iki tanesinin Çin, iki tanesinin İran, birinin Vietnam, birinin de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli olduğu açıklandı. Aynı zamanda bu şirketlere ait 20 geminin de yaptırım kapsamına alındığı ifade edildi.

Bu şirketlerin ABD’de bulunan ve ABD’li kişilerin kontrolünde olan tüm mülklerinin, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisine bildirilmesi gerektiği söylenirken, yaptırım uygulanan şirketler ve kullanımı engellenen gemilerle ilişkili olan herkese yaptırım uygulanabileceğinin altı çizildi.

Blinken: Yaptırımlara Devam Edilecek

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ülkesinin İran’ın enerji ihracatını azalmaya kararlı olduğunu söyledi. Bu nedenle de İran’ın petrol ve petrol ürünleri ticaretini kolaylaştıran herkese yaptırım uygulamaya devam edeceklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu kararın, İran’a yaptırım uygulama çabalarını güçlendirdiklerini, yaptırımlara uymayan ve aşmaya çalışanlara da gereken neyse yapmaktan geri durmayacaklarını aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise dün yaptığı açıklamada İran’ın nükleer silah kullanmasına asla izin vermeyeceklerini söylemişti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) İran’ın Fordo Nükleer Tesisi’nde yüzde 83,7 zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları tespit ettiğine ilişkin rapor hakkında konuşan Price, İran’ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için gereken tüm araçları kullanacaklarını ifade etti. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın