Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Çip Üretimi için Dev Yatırım: 166 Milyar Dolar

Çip üretimi konusunda yasa çıkaran ABD, sektördeki yatırımların 166 milyar dolara çıktığını açıkladı. İşte detaylar;
ABD’den Çip Üretimi için Dev Yatırım: 166 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) çip üretimini artırmak, ülkenin tedarik zincirini sağlamlaştırmak, ulusal güvenliği korumak ve rekabet gücünü yükseltmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, CHIPS ve Bilim Yasası’nın birinci yıldönümündeki konuşmasında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Biden, daha önceden dünyadaki çiplerin yüzde 40’ını ABD’nin ürettiğini, fakat zamanla bu oranın yüzde 10’un biraz üstüne kadar düştüğünü söyledi. Çip üretimindeki ciddi yavaşlamanın ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini ve tedarik zinciri kesintilerine karşı savunmasız hale getirdiğini vurguladı.

166 Milyar Dolarlık Yatırım

ABD Başkanı, CHIPS ve Bilim Yasası’nın söz konusu sıkıntıları gidermek için çıkarıldığını anımsattı ve yasanın imzalanmasından bu yana şirketlerin yarı iletken üretimi için 166 milyar doların üzerinde yatırım açıkladığını paylaştı. Yatırımların Ohio, Arozina, Teksas ve New York gibi birçok eyalette geniş iş ve fırsatlar oluşturduğunu dile getirdi.

Geçen yıl birçok üniversitenin yarı iletken endüstrisi için programlar açtığını sözlerine ekledi. Gelecek aylarda da yasayı uygulamaya devam edeceklerini, böylece diğer ülkeler daha az bağımlı hale geleceklerini bildirdi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın