Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Çarpıcı Açıklama: Türkiye Savaşın Uzamasına Neden Oluyor

Kaynakların aktardığı bilgilere göre ABD’li yetkililer Türkiye’yi yaptırımlara uyma konusunda uyardı. İşte konuyla ilgili detaylar;
ABD’den Çarpıcı Açıklama: Türkiye Savaşın Uzamasına Neden Oluyor
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı başladığı günden beri küresel krizler, karşılıklı yaptırımlar ve siyasi gerilimler devam ediyor. Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’ya karşı sert yaptırımlar uyguluyor. Ukrayna cephesinde yer alan devletler Türkiye’nin de bu yaptırımlara uymasını talep ediyor.

Türkiye bu noktada tarafsız bir tutum sergileyerek her iki cephe ile de ilişkilerini güçlü tutmaya çalışıyor. Bu tutum karşısında ABD bir kez daha tepki gösterdi.

Bloomberg’in konuyla ilgili elde ettiği bilgilere göre ABD Türkiye’den Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını daha uzun süre devam ettirmesine destek olduğunu düşündüğü bazı malların ihracatını durdurmasını talep etti.

ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri, bu hafta içinde Türkiye’den önde gelen isimlerle görüşerek milyonlarca dolarlık Türk mallarının Rusya’ya gönderildiğini, bu malların Rus savunma sanayisinde kullanılarak savaşın uzamasına sebep olabileceği konusunda uyardı. Kaynaklar, Perşembe ve Cuma günü Türk yetkililerle görüşüldüğünü ifade etti.

Birçok ihracatçının geçen yılın Mart ve Ekim ayları arasında Rusya’ya 300 milyon dolarlık makine ve 80 milyon dolarlık elektronik olmak üzere ortalama 800 milyon dolar değerinde mal gönderildiği iddia ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Kaynaklar, konuyla ilgili olarak önümüzdeki haftalarda bu konu için ABD’li yetkililerin tekrar Türkiye’ye geleceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.