Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’deki Bitcoin Madencilerinin Piyasa Değeri Rekor Seviyeye Ulaştı

Yatırım bankası JPMorgan tarafından hazırlanan son araştırma raporu, ABD borsasında listelenmiş Bitcoin madencilerinin toplam piyasa değerinin rekor seviyeye çıktığını gösterdi.
ABD’deki Bitcoin Madencilerinin Piyasa Değeri Rekor Seviyeye Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JPMorgan analistlerine göre, ABD borsasında işlem gören Bitcoin madencilerinin piyasa değeri 15 Haziran itibariyle 22.8 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Haziran ayının ilk yarısında, Core Scientific, TeraWulf ve IREN sırasıyla yüzde 117, yüzde 80 ve yüzde 70 kazançlarla öne çıkan 14 ABD borsasında işlem gören hisse senetleri arasında yükseliş gösterdi.

Haziran ayında fiyatı düşen tek madenci ise Argo Blockchain oldu. Bu şirket yüzde 7 değer kaybederken, Bitcoin fiyatındaki yüzde 3’lük düşüşün altında performans sergiledi.

Marathon Digital, 5.3 milyar dolarlık piyasa değeriyle şu anda ABD borsasında işlem gören en büyük Bitcoin madencisi konumunda. Onu 4 milyar dolar ile CleanSpark ve 3 milyar dolar ile Riot Platforms takip ediyor.

Sektörün toplam piyasa değeri, Core Scientific ile CoreWeave arasında yapılan anlaşmaya yatırımcıların tepkisiyle Mayıs sonundan bu yana yüzde 24 artarak yaklaşık 4.4 milyar dolar yükseldi.

GCM Yatırım Banner

AI bulut sağlayıcısı CoreWeave, bu ayın başlarında Bitcoin madencisi Core Scientific’i 1.6 milyar dolara satın almayı teklif etti. Bu teklif, piyasa fiyatının yüzde 55 üzerinde olmasına rağmen reddedildi. Bu teklifin ardından, iki firma arasında CoreWeave’in AI ile ilgili hizmetlerini Core Scientific’in veri merkezlerinde barındırmasını sağlayan 12 yıllık, 3.5 milyar dolarlık bir ortaklık anlaşması yapıldı.

Hut 8 ve IREN gibi diğer madencilik firmaları da son aylarda benzer AI çeşitlendirme girişimlerinde bulunarak, madencilerin blok sübvansiyon ödüllerini yüzde 50 azaltan Nisan ayındaki Bitcoin yarılanmasının ardından gelirlerini artırmayı hedefliyor. Bu yarılanma, günlük yeni Bitcoin arzını 900’den 450’ye düşürdü.

Analistler, piyasa değeri artışındaki bir diğer faktörün de ABD Bitcoin madencileri için ağ hashrate payının artması olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, ABD’de listelenen Bitcoin madencilerinin göreceli hashrate’i artmaya devam etti ve halving sonrası daha verimsiz operasyonların ağdan çıkmasıyla Mayıs ayında yüzde 22,9 ve Nisan ayında yüzde 21 olan pazar payı yüzde 23,8’e ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.