Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Yıllar Sonra Bir İlk: Çocuk Felci Vakası Görüldü

ABD'de 2013 yılından bu yana ilk kez bir çocuk felci vakasına rastlandı. Detaylar haberde;
ABD’de Yıllar Sonra Bir İlk: Çocuk Felci Vakası Görüldü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

New York Eyalet Sağlık Departmanı’ndan Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, yaklaşık on yıllık bir aranın ardından ABD’de yeni bir çocuk felci vakasına rastlandı.

Eyalet sağlık departmanı yetkililerine göre, New York şehrinin bir banliyösü olan Rockland County’de yaşayan bir kişinin çocuk felci testi pozitif çıktı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) enfeksiyonu doğruladı.

Vaka, Aşılanmamış Bir Yetişkinde Görüldü

New York Eyalet Sağlık Departmanı’na göre birey, felç de dahil olmak üzere önemli semptomlar yaşayan ve hastaneye kaldırılması gereken aşılanmamış bir yetişkindi.

Eyalet sağlık yetkilileri, sağlık uzmanlarının ek çocuk felci vakaları için araştırma yapması gerektiğini söyledi. New York vakasıyla sonuçlanan enfeksiyon zincirinin ABD dışından kaynaklandığına inanılıyor.

ABD’de bilinen son çocuk felci vakası 2013 yılındaydı. Rockland County’deki vakayla, iki vakanın olduğu 1990’dan bu yana New York eyaleti ilk kez bir enfeksiyonu teyit etmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Eyalet sağlık departmanına göre enfeksiyon zinciri, oral çocuk felci aşısı alan biriyle başladı. Oral çocuk felci aşısı, hala çoğalabilen hafif bir virüs türü içerir, bu da onu alan kişilerin virüsü başkalarına bulaştırabileceği anlamına gelir.

New York sağlık yetkililerine göre, oral çocuk felci aşısı artık ABD’de uygulanmıyor. Bu durum bulaşma zincirinin yurt dışında başladığını gösteriyor. ABD’de bacak veya koldan atış olarak uygulanan etkisizleştirilmiş bir çocuk felci aşısı kullanılmakta. Bu aşı, çoğalmayan bir virüs türü kullanır, böylece onu alan kişiler virüsü başkalarına bulaştıramaz.

CDC’den Aşı Çağrısı

CDC, tüm çocukların çocuk felci aşısı olmasını önermektedir. New York eyaleti, tüm çocukların okula başlamadan önce aşı olmasını şart koşuyor. Bu arada Eyalet Sağlık Komiseri Dr. Mary Bassett yaptığı açıklamada çocuk felcine karşı aşılanmamış kişilerin aşı yaptırmasını tavsiye etti.

Çocuk felci oldukça bulaşıcı olup genellikle yorgunluk, ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kusma ve tutukluk gibi grip benzeri semptomlarla başlar. Semptomların ortaya çıkması 30 gün kadar sürebilir, bu da henüz hastalanmamış kişilerin virüsü başkalarına bulaştırabileceği anlamına gelir.

Nadir durumlarda, çocuk felci, kalıcı sakatlığa ve ölüme neden olabilir. CDC’ye göre, virüs 1940’larda aşılar bulunmadan önce yaygın bir korkuya neden oldu ve CDC’ye göre her yıl 35.000’den fazla insan çocuk felcinden sakat kaldı. O zamanlar birçok ebeveyn, bulaşmanın zirve yaptığı yaz aylarında çocuklarının dışarıda oynamasına izin vermekten korkuyordu.

Bununla birlikte, 1950’lerden 1960’lara kadar başarılı bir ulusal aşı kampanyası, enfeksiyon sayısını önemli ölçüde azalttı. ABD, 1979’da çocuk felcinden kurtuldu.

Çocuk felci, geçtiğimiz ay İngiltere’nin gündemindeydi. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKSHA), Londra’nın doğusundaki Newham’daki Beckton kanalizasyon arıtma çalışmalarından alınan bir dizi atık örneğinin Şubat ve Mayıs ayları arasında aşı kaynaklı çocuk felci virüsü için pozitif test sonucu verdiğini bildirmişti. Durum, ulusal bir olay ilan edilmiş ve Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın