Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Aralık’ta Beklentilerin Altında Kaldı

Küresel piyasaların radarındaki ekonomik veriler arasında yer alan ABD Üretici Fiyat Endeksi Aralık 2023 verileri açıklandı. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Üretici Fiyat Endeksi Aralık’ta Beklentilerin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların bu hafta yakın takibinde olan ekonomik veriler arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Aralık 2023 verileri açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasına göre ÜFE, geçen yılın Aralık ayında aylık bazda yüzde 0,1 azaldı. Piyasa beklentisi, üretici fiyatlarının bu dönemde aylık bazda yüzde 0,1 artması yönündeydi.

Böylelikle ülkede üretici fiyatları, Aralık ayında üst üste üçüncü ay gerileyerek sürpriz bir düşüş göstermiş oldu. ÜFE, Kasım ayında da aylık bazda yüzde 0,1 oranında gerileme göstermişti.

Üretici fiyatları, Aralık’ta yıllık bazda ise yüzde 1’lik artış gösterdi. Bu dönemde yıllık bazda yüzde 1,3 olacağının öngörülmesi nedeniyle üretici enflasyonu piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. ÜFE, Kasım ayında yıllık bazda yüzde 0,8 yükselmişti.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE ise Aralık’ta aylık bazda değişim göstermedi. Yıllık bazda bakıldığında yüzde 1,8 ile Aralık 2020 döneminden sonraki en düşük artışı sergiledi.

GCM Yatırım Banner

Çekirdek ÜFE’nin aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 1,9 artacağı tahmin ediliyordu. Dolayısıyla beklentilerin altında gerçekleşmiş oldu.

Çekirdek enflasyon, Kasım 2023’te de aylık bazda değişim göstermemiş ve yıllık bazda yüzde 2 olarak gerçekleşmişti.

ABD Merkez Bankası (FED), ÜFE dahil olmak üzere tüm enflasyon göstergelerini takip ederken elde edilen veriler faiz kararlarının belirlenmesinde etkili oluyor.

Önceki gün ise ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 2023 yılının son ayına ilişkin enflasyon raporu açıklanmıştı. Dünyanın en büyük ekonomisinde Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşmiş ve beklentiyi aşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın