Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı 15. Turda Seçildi

ABD Temsilciler Meclisi’nde 4. gün sonrasında yapılan 15. oylama turunda başkan seçildi. Ayrıntılar geliyor…
ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı 15. Turda Seçildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisinde yapılan 15. tur oylamasında meclis başkanlığı seçimi tamamlandı. Başkanlığa Kevin McCarthy seçildi. 8 Kasım 2022’de gerçekleştirilen ara seçimlerin ardından 3 Ocak’ta yeni yasama dönemine başlaması beklenen, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde başkan seçimleri sona erdi.

Uzayan oylamanın 15. turunda, Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy, 216 oyla meclis başkanı seçildi. lk turdan itibaren Demokratlar adayları Hakeem Jeffries’e 212 oy verdi. Çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle McCarthy, başkan seçilmesi için gerekli oya ulaşamadı.

Bu durum Amerikan tarihinde en son 100 yıl önce yaşanmıştı. Son turda sayıları azalan muhalif Cumhuriyetçilerin boş oy atması, salt çoğunluğu yakalayan McCarthy’nin ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi yeni Başkanı seçilmesini sağladı.

Pazartesi günü eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, kürsünün tokmağını McCarthy’e teslim etmesi bekleniyor. Törenin ardından milletvekilleri yemin ederek yasama faaliyetlerine başlayacak. 14. oylama yapılırken üyeler arasında gergin anlar da yaşandı.

435 üyeli Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler 222, Demokratlar 213 koltuğa sahip durumda. McCarthy’nin başkan seçilmesi için üyelerin yarısının oyunu alması gerekiyordu.

GCM Yatırım Banner

McCarthy, harcamaları kısmaktan göçmenliğe kadar geniş bir öncelik yelpazesini ortaya koyan açılış konuşmasında, “Sistemimiz kontroller ve dengeler üzerine kuruludur. Artık bizim için bir kontrol noktası olma ve başkanın politikalarına bir miktar denge sağlama zamanı,” dedi. savaşan kültür savaş savaşları.

1965 doğumlu Kevin McCarthy, ilk kez 2006’da Cumhuriyetçi Partiden Kongre üyesi seçilmişti. Kaliforniyalı siyasetçi, 2018’den bu yana Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin azınlık lideri olarak görev yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın