Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Stablecoin’ler için Yeni Yasa Taslağı Yayınlandı

ABD Temsilciler Meclisi tarafından tartışmalara neden olan stablecoin’lere ilişkin yeni bir yasa taslağı hazırlandı.
ABD’de Stablecoin’ler için Yeni Yasa Taslağı Yayınlandı
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Meclis Mali Hizmetler Komitesi’nden Temsilci Patrick McHenry tarafından stablecoin yasa tasarısının üçüncü taslağı yayınlandı. Yayınlanan son taslak, iki partili ve Cumhuriyetçi ve Demokrat komite üyelerinden özel teklifler içeriyor.

Tasarının son hali, ABD Federal Rezervini, stablecoin ihraç etmek için gereklilikleri formüle etmekle görevli kilit düzenleyici olarak öneriyor. Yasa tasarısı ayrıca devlet düzenleyicilerine token çıkaran şirketleri denetleme yetkisi sunmayı amaçlıyor.

Kimin sabit para basabileceğine ilişkin mevzuat ve sabit bir ödeme parasının gereklilikleri bu tasarının tartışma konuları arasında yer alıyor.

Tasarı onaylanırsa, ABD’deki stablecoin piyasalarının denetlenmesi ve uygulanmasına ilişkin ilk kapsamlı kılavuz olacak. Teminatlandırılmış stablecoin’ler için yasalaşma tarihinden itibaren iki yıllık bir moratoryum önerisi tasarıda yer alıyor.

Son sürüm, önceki sürüme kıyasla federal düzenleyiciye bazı ek yetkiler de veriyor Bu yetkiler, acil durumlarda devlet tarafından düzenlenen ihraççılara müdahale etme yetkisini içeriyor. Eyaletler, gerektiğinde denetim görevlerini federal düzenleyiciye devretme hakkına sahip olacak.

Taslağın Nisan’da yayınlanan bir önceki sürümü, saklama hizmeti sağlayıcıları ve algoritmik sabit paralar gibi dijital varlık piyasalarının diğer yönlerini denetlemek yerine sabit para ödemelerine odaklanıyordu.

ABD bu yıl kripto para sektörüne yönelik daha sıkı bir düzenleyici yaklaşım oluşturuyor. Stablecoin’ler de bu yaklaşımın başlıca unsurları arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%