Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Mart’ta Düşüşünü Sürdürdü

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Mart ayına ilişkin perakende satış verileri açıklandı. Rakamlar beklentiyi karşılamadı.
ABD’de Perakende Satışlar Mart’ta Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı, Mart ayına dair perakende satış verilerini paylaştı. Tüketicilerin motorlu taşıtlar ve diğer büyük bilet alımlarını kısmasıyla ABD’de perakende satışlar Mart ayında beklenenden daha fazla düştü. faiz oranları.

Açıklamada, perakende satışların geçen ay yüzde 1,0 düştüğü bildirildi. Ekonomistler, satışların yüzde 0,4 oranında düşeceğini tahmin ediyorlardı. Mart ayında ise yıllık bazda yüzde 2,9 artış meydana geldi.

Toronto’daki BMO Capital Markets kıdemli ekonomisti Sal Guatieri, “Amerikalı tüketiciler geri çekiliyor, ancak düşüşün ne kadarının daha önceki bir aşırı tüketimden gelen normal geri ödeme olduğu ve ne kadarının altında zayıflığın yattığı belirsiz” değerlendirmesinde bulundu. Harcamalarda ve ekonomide yıl ortasına kadar hafif bir daralma beklediklerini söyledi.

Art arda ikinci aylık düşüş, Ocak ayındaki keskin yükselişin ardından geldi. Perakende satışlardaki düşüş neredeyse genel olarak gerçekleşti. Otomobil bayilerindeki gelirler yüzde 1,6 düşerken, mobilya mağazası satışları yüzde 1,2 azaldı.

Elektronik ve beyaz eşya mağazalarındaki gelirlerde yüzde 2,1 düşüş yaşanırken, inşaat malzemeleri ve bahçe ekipmanı malzemeleri bayilerindeki satışlar yüzde 2,1 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Citi kredi kartlarından alınan veriler, ay boyunca perakende harcamalarında bir düşüş olduğunu gösterse de, iki bölgesel bankanın iflas etmesinin ardından Mart ayında kredi koşullarındaki sıkılaşmanın perakende satışları etkilediği konusunda fikir birliği bulunmuyor.

Perakende satışlardaki gerileme, çoğunlukla, Federal Rezerv’in iç talebi soğutarak enflasyonu yavaşlatan bir yıllık faiz artırım kampanyasına bağlanıyor. Geçen haftaki raporlar, istihdam artışının ve hizmet sektörü faaliyetinin Mart ayında yavaşladığını gösterirken, imalattaki düşüşün sürdüğünü gösterdi.

FED politika faizini geçen Mart ayından bu yana sıfıra yakın seviyeden 475 baz puan artırarak mevcut yüzde 4,75-5,00 aralığına yükseltti. Mayıs ayındaki toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.