Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Haziran’da Beklenti Altı Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı, perakende satışların Haziran ayında beklentinin altında artış kaydettiğini bildirdi. Ayrıntılar haberde...
ABD’de Perakende Satışlar Haziran’da Beklenti Altı Arttı
HABER GİRİŞ

ABD’nin perakende satışlar için Haziran ayı raporu yayınlandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde perakende satışlar Haziran’da beklenenden daha az arttı, ancak tüketici harcamaları güçlü görünerek ikinci çeyrekte ekonomiyi ayakta tutması muhtemel görünüyor.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, perakende satışların geçen ay yüzde 0,2 arttığını söyledi. Mayıs ayı verileri, satışların daha önce bildirildiği gibi yüzde 0,3 yerine yüzde 0,5 arttığını gösterecek şekilde yukarı yönlü revize edildi.

Ekonomistler, perakende satışların yüzde 0,5 artacağını tahmin ediyorlardı. Perakende satışlar çoğunlukla maldır ve enflasyona göre düzeltilmemiştir. Gıda hizmetleri ve içme yerleri perakende satış raporundaki tek hizmet kategorisidir.

Harcama, ABD merkez bankasının 40 yılı aşkın süredir en hızlı para politikası sıkılaştırma döngüsünü başlattığı Mart 2022’den bu yana Federal Rezerv’in 500 baz puanlık faiz artırımına rağmen dirençli kaldı.

Sıkı bir iş gücü piyasası, ücret artışlarını artırmaya devam ederken, bazı hanelerin COVID-19 salgını sırasında hala birikimleri var. Enflasyon düştükçe tüketicilerin satın alma gücü de kademeli olarak artıyor.

GCM Yatırım Banner

Otomobil, benzin, inşaat malzemeleri ve gıda hizmetleri hariç tutulduğunda perakende satışlar Haziran’da yüzde 0,6 arttı. Mayıs ayı verileri, çekirdek perakende satış olarak adlandırılan bu satışların daha önce bildirilen yüzde 0,2 yerine yüzde 0,3 olarak revize edildi.

Çekirdek perakende satışlardaki artış ve Mayıs’taki yukarı yönlü revizyon, ABD ekonomisinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamalarının geçtiğimiz çeyrekte büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, hız, yaklaşık iki yılın en hızlı hızı olan ilk çeyreğin hızından muhtemelen daha yavaştı.

İkinci çeyrek için ekonomik büyüme tahminleri şu anda yıllık yüzde 2,3 seviyesinde. Ekonomi, Ocak-Mart çeyreğinde yüzde 2,0 oranında büyüme kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.