Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Perakende Satışlar Artarken, Sanayi Üretimi Azaldı

ABD’de yüksek enflasyona rağmen perakende satışlar artarken, sanayi üretimindeki düşüş dikkat çekti.
ABD’de Perakende Satışlar Artarken, Sanayi Üretimi Azaldı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün açıklanan verilere göre perakende satışlar, Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artarak 686,6 milyar dolar oldu. Piyasanın beklentisi ise aylık bazda yüzde 0,1 oranında bir düşüş olmasıydı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre perakende satışlar Nisan’da yüzde 0,4’lük artış gerçekleştirmişti.

Aylık bazda beklentilerin tam tersine artış gösteren perakende satışlar yıllık olarak bakıldığında artsa da tahminlerin altında kaldı.

Mayıs’ta geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 1,6 oranında artarken, beklentiler yüzde 2,2 artışı işaret ediyordu. Nisan’da ise yıllık artış oranı yüzde 1,2 olmuştu.

Alt kalemler olarak bakıldığında yapı malzemeleri, bahçe ekipmanları, motorlu taşıt ve parçaları, genel mal mağazalarındaki satışlar arttı. Gıda ve içecek ürünlerinin satıldığı mağazalarda, spor malzemeleri, hobi ürünleri ve kitap satılan mağazalarda ve elektronik mağazalarında da satışlarda artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Yakıt ve otomobil harici perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,4, çekirdek perakende satışlar yüzde 0,1 arttı.

Sanayi Üretimi Yüzde 0,2 Azaldı

Sanayi üretimi, art arda iki aylık artışın ardından Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 azaldı. Beklenti yüzde 0,1 artış olmasıydı.

Söz konusu dönemde imalat endeksi yüzde 0,1 artarken, madencilik yüzde 0,4, kamu hizmetleri endeksleri yüzde 1,8 düştü.

Toplam sanayi üretimi 2017 ortalamasının yüzde 103’ü ile bir önceki yılın yüzde 0,2 üzerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.