Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Önemli Enflasyon Göstergelerinden Çekirdek PCE Açıklandı

Küresel piyasalar için haftanın önemli verilerinden olan çekirdek kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi (PCE) Nisan ayı verileri açıklandı. Artış aylık bazda beklentinin altında gerçekleşti. Detaylar geliyor...
ABD’de Önemli Enflasyon Göstergelerinden Çekirdek PCE Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global piyasaların takibinde olan haftanın en önemli verilerinden olan ABD çekirdek kişisel tüketim giderleri (PCE) fiyat endeksi raporu açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından yapılan açıklamaya göre Nisan ayı için çekirdek PCE yıllık bazda yüzde 2,8 olarak gerçekleşti.

Piyasa tahminleri artışın yüzde 2,8 seviyesinde olacağı yönündeydi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,2 ile yüzde 0,3 olan beklentinin altında kaldı. Rakamlar, Mart ayındaki yüzde 2,8 olan artışı takip ediyor. Rapor Federal Rezerv’in (FED) sürdürdüğü faiz politikasında önemli enflasyon göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Nisan ayında cari dolar cinsinden PCE’deki 39,1 milyar dolarlık artış, hizmet harcamalarındaki 49,1 milyar dolarlık artışı yansıttı Bu artış, mal harcamalarındaki 10,0 milyar dolarlık düşüşle kısmen dengelendi. Hizmetler içinde artışa en büyük katkıyı sağlayanlar konut ve kamu hizmetleri, sağlık hizmetleri, ve mali hizmetler ve sigorta oldu.

Bu artışlar kısmen ulaştırma hizmetlerindeki düşüşle dengelendi. Mallar arasında, düşüşe en büyük katkıyı sağlayanlar eğlence ürünleri ve araçlara ve diğer dayanıksız mallara yönelik harcamalar oldu. Kişisel harcamalar Nisan ayında 42,8 milyar dolar artarken, kişisel tasarruf bu dönemde 744,5 milyar dolardı. Kişisel tasarruf oranı yüzde 3,6 olarak gerçekleşti.

Rapor, FED’in 12 Haziran’da gerçekleştireceği toplantı öncesinde izleyeceği başlıca veriler arasında yer alıyor. CME Fed Faiz İzleme Aracı’na göre bu toplantıda yüzde 99 olasılıkla faiz oranlarının sabit bırakılması bekleniyor. Faiz indirimlerinin ise bu yılın son çeyreğinde başlayacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.