Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Kriz Alametleri Bu Verilerle Artıyor

ABD mortgage başvuruları düşmeye devam ederken, Hazine tahvillerindeki artış kriz korkularını alevlendirmeye devam ediyor.
ABD’de Kriz Alametleri Bu Verilerle Artıyor
HABER GİRİŞ

Küresel yatırımcılar bu akşam Türkiye saatiyle 21.00’de açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararına odaklandı. FED’in para politikası görünümüne ilişkin yönlendirmeleri ve Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları merakla bekleniyor.

Piyasanın genel beklentisi faiz değişikliği yapılmayacağı ve yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bırakılacağı yönünde.

Powell’ın sözlü yönlendirmeleri faiz değişikliğinden daha önemli olmaya devam ederken, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar sıkılaştırma adımlarına devam edileceği tonda bir açıklama yapması bekleniyor.

ABD Hazine Tahvilleri FED Öncesi Yükselişte

ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri son haftalarda en çok konuşulan konulardan birisi. Tahvil getirileri doğrudan birçok alanı ilgilendirdiği için çok önemli.

Bugün yeniden yükselişe geçerek yüzde 4,93 seviyesine kadar tırmandı. Geçen hafta yüzde 5’in üzerini görmüş ve 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeleri kaydetmişti. Yüzde 5 oranı kritik seviye olarak görülürken, bunun üzerinde hisse senedi piyasalarında satışların hızlanması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan en son bu seviyeye çıkmasının hemen ardından ABD’de mortgage krizi patlak vermiş ve sonrasında da tüm dünyada büyük bir buhranın yaşandığı 2008 ekonomik krizi yaşanmıştı.

ABD’de Mortgage Başvuruları Düşmeye Devam Ediyor

ABD’de 30 yıllık mortgage faizi 7 haftalık artışın ardından ilk kez geriledi. Fakat yine de 23 yılın en yükseğinde kalmaya devam ediyor. Bunun yanında mortgage başvurularında da düşüş sürüyor.

30 yıllık faizler 4 baz puan düşerek yüzde 7,86’ya indi. 30 yıllık kredi faizinde 4 haftalık ortalama 33 puan artış gösterdi.

27 Ekim ile sona eren haftada mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 2,1 düşüşle 161,8 puana geriledi.

Rapora göre satın alma endeksi yüzde 1,4 düşüşle 125,2 puana, refinansman endeksi yüzde 3,5 düşüşle 341,7 puana geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın