Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Satışları Son 6 Yılın En Düşük Seviyesinde

ABD'de konut satışlarıyla ilgili istatistikler açıklandı. Düşüş devam ediyor. Rakamlar, beklentilerin altında kaldı. İşte detaylar,
ABD’de Konut Satışları Son 6 Yılın En Düşük Seviyesinde
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) konut satışlarıyla ilgili veriler açıklandı. Konut satışları, Temmuz ayında yıllık bazda beklentilerin altında kaldı ve yüzde 12,6 azalarak 511 bine düştü. Konuyla ilgili ekonomistlerin medyan tahmini 575 bindi.

Satışlar, Orta Batı’da yüzde 20,6, Batı’da yüzde 13,3 ve Güney’de yüzde 12,1 düştü. Bunlara karşılık Kuzeydoğu’da yüzde 13,3’e yükseldi.

Konutların medyan satış fiyatı, geçtiğimiz yıl 462,100 dolardı. 2022 yılında ise 546,800 dolara yükseldi. Şu anda ABD’de 464,000 konut satışı gerçekleştiriliyor.

NAHB’den Ekonomist Robert Dietz, yeni konut satışlarının önemli bir düşüş yaşadığını, satışların geçen yıla göre yüzde 30 oranında düştüğünü aktardı. Ayrıca oranların, Ocak 2016’dan beri en düşük seviyeye gerilediğinin altını çizdi. Sektördeki vasıflı işgücü kıtlığının da uzun vadeli bir sorun olarak devam ettiğini vurguladı.

15 Ağustos tarihinde NAHB, konut piyasası endeksini açıklamıştı. Rapora göre endeks, Ağustos ayında düşerek yüzde 49’a gerilemişti. Beklentiler ise 55 olacağı yönündeydi.

Dietz, verilere ilişkin açıklamalarda resesyon yorumu yapmıştı. Konut sektöründeki olumsuzlukların, Federal Rezerv’in sıkı para politikasından ve sürekli artan maliyetlerden kaynaklandığını ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu