Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Konut Piyasası Endeksi Beklentilerin Altında Kaldı

ABD’deki sıkı para politikası ve yüksek inşaat maliyetleri, endekslerde kendisini göstermeye devam ediyor. İşte detaylar,
ABD Konut Piyasası Endeksi Beklentilerin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ

ABD’nin beklenen verilerinden Ulusal Ev Üreticileri Birliği (NAHB) konut piyasası endeksi açıklandı.

Rapora göre endeks, Ağustos’ta üst üste sekizinci ayında düşerek 49’a geriledi. Bu, Mayıs 2020 sonrası en zayıf seviyeyi işaretledi.

Aynı zamanda 55 yönündeki beklentilerin çok altında kaldı.

NAHB Baş Ekonomisti Robert Dietz, verilere ilişkin açıklamasında konut resesyonu yorumuyla dikkat çekti. Konut sektöründeki kötümser havanın en büyük nedeninin, Federal Rezerv’in sıkı para politikası ve sürekli olarak artan inşaat maliyetleri olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamalara göre enflasyon oranının zirveye yakın seyretmesine dair işaretler arttıkça, uzun vadeli faiz oranları istikrar kazandı. Bu durum, gelecek aylardaki piyasanın talep tarafında bir miktar iyileşmeye neden olacak.

GCM Yatırım Banner

Anketin yaklaşık yüzde 19’unu oluşturan konut inşaatçıları, satışları artırmak veya iptalleri sınırlamak amacıyla geçtiğimiz ay fiyatları düşürdüklerini paylaştı.

İnşaatçıların yüzde 69’u ise konut talebinin azalmasının nedeni olarak yüksek faiz oranlarını gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) kötümser hava, anket sonuçlarında etkisini hissettirmeye devam ediyor. Endekste mevcut satış koşulları yedi puan düşüşle 57’ye, önümüzdeki altı ay için satış beklentileri iki puan azalarak 47’ye ve potansiyel alıcı trafiği beş puan gerilemeyle 32’ye indi.

Wells Fargo Konut Piyasası Endeksi’ndeki (HMI) üç bileşen de Ağustos ayında azalma kaydetti. Her biri, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyelerine indi.

Bölgesel HMI puanlarına bakıldığında en fazla düşüş batıda gözlemlendi. Kuzeydoğu dokuz puan azalmayla 56’ya, orta batı üç puan düşüşle 49’a, güney yedi puan düşüşle 63’e, Batı 11 puan azalmayla 51’e indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.