Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Satışları Ocak 2022’den Bu Yana Düşüyor

Yüksek enflasyon ve resesyon endişelerinin ortasında, ABD’de konut satışları 11 aydır düşüyor. Son rapor açıklandı.
ABD’de Konut Satışları Ocak 2022’den Bu Yana Düşüyor
HABER GİRİŞ

Ulusal Emlakçılar Birliği, ABD’de mevcut ev satışlarının Aralık ayında yüzde 1,5 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış olarak yıllık 4,02 milyona gerilediğini bildirdi. Bu, mevcut ev satışlarında art arda 11 aylık düşüş oldu. Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler, mevcut konut satışlarının 3,95 milyona düşmesini bekliyordu.

Satış faaliyeti seviyesi, Amerika’daki haciz krizinin ortasında, Kasım 2010’dan bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Aralık 2021 ile karşılaştırıldığında konut satışları yüzde 34 düştü. 2022’de mevcut konutların toplam satışları bir önceki yıla göre yüzde 17,8 azalırken, geçen yıl, 2014’ten bu yana en düşük seviye görüldü ve 5.03 milyon ev satıldı.

Mevcut ev satışları en son 2008’de bu büyüklükte düşüş kaydetti. Aralık ayında piyasadaki konut sayısı yüzde 13,4 düşüşle 970.000’e geriledi. Mevcut evlerin satışları, yüzde 2,2 düşüş gören Güney eyaletler başta olmak üzere ülke genelinde çoğunlukla düştü. Batı’da ise satışlar değişmedi.

Tüm işlemlerin yüzde 28’ini tamamı nakit işlemler oluştururken, evlerin yaklaşık yüzde 31’i, bir önceki aya göre artarak ilk kez ev alıcılarına satıldı. Ulusal Emlakçılar Birliği baş ekonomisti Lawrence Yun, “Bu arz sorununu gerçekten ele almaya başlamamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İpotek Talebi Arttı

Oranlardaki düşüş, bu haftanın başlarında ipotek talebinde yüzde 28’lik bir artışa neden oldu. Bu nedenle satışların önümüzdeki birkaç ay içinde toparlanarak 11 aylık bir kayıp serisini kırabileceği tahmin ediliyor. Ülkede enflasyonun 40 yılın zirvelerine tırmanması, konut piyasasını da olumsuz etkiledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Federal Rezerv’in agresif faiz artırımları ile beraber satışlarda aşağı yönlü hareket yaşanıyor. ABD’de Aralık ayı enflasyonu beklentilerin  de altında açıklanmış ve yüzde 6,5 olarak gerçekleşmişti. Enflasyonda en yüksek seviye Haziran 2022’de yüzde 9,1 olarak açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.