Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Fiyatlarındaki Artış 2. Çeyrekte Yüzde 18’e Yaklaştı

ABD’de bugün açıklanan verilere göre konut fiyatlarındaki artış Haziran ayında hafif yavaşlasa da ikinci çeyreğin genelinde yükseldi.
ABD’de Konut Fiyatlarındaki Artış 2. Çeyrekte Yüzde 18’e Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Konut Finansmanı Ajansı Konut Fiyat Endeksi (FHFA HPI) verileri açıklandı. ABD’de konut fiyatları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 17,7 oranında artış gösterdi. Endeks, ilk çeyrek ile karşılaştırıldığında ise yüzde 4’lük bir artış kaydetti.

FHFA Araştırma ve İstatistik Bölümü Denetleyici Ekonomisti William Doerner, konut fiyatlarının yılın ikinci çeyreğinde hızlı bir artış gösterdiğini ancak Haziran ayında bir miktar yavaşladığını söyledi.

Konut fiyatları Mayıs ayındaki yıllık yüzde 18,3’lük artışın ardından, Haziran’da yüzde 16,2 artışla hız kesti. Haziran’da bir önceki aya göre artış oranı yüzde 0,1’le, yüzde 0,8 beklentisinin çok altında kaldı.

Bugün yayımlanan raporda dikkat çeken detaylara bakıldığında, ABD konut piyasasının 2012 yılının başından bu yana her çeyrekte olumlu bir gelişme gösterdiği belirtildi.

Geçen yıl ve bu yılın ikinci çeyreklik dönemlerinde, 50 eyalette ev fiyatlarının arttığı açıklandı. Yıllık bazda fiyat artışının en yüksek olduğu yerler; yüzde 29,8 artışla Florida, yüzde 25,5’le Arizona, yüzde 25,2’yle Kuzey Karolina, yüzde 24,9’la Montana ve yüzde 24,3’le Tennessee olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Ulusal Ev Üreticileri Birliği (NAHB) tarafından bu ayın ortasında yayımlanan rapora göre ise konut piyasası endeksi, Ağustos ayında sekiz aydır gerçekleşen ardışık düşüşün ardından 49 değerine geriledi. Bunun 2020 yılının Mayıs ayından bu yana kaydedilen en düşük seviye olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın