Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Fiyatları Haziran’da Beklenti Üstü Arttı

Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA), ABD'de konut fiyatlarının Haziran'da artış kaydettiğini bildirdi. Detaylar geliyor…
ABD’de Konut Fiyatları Haziran’da Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ

Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA) tarafından ABD’nin Haziran ayı konut fiyat verileri açıklandı. Rapora göre ABD’de konut fiyatlarındaki artışın Haziran ayında bir yıl öncesine göre hızlandı ve 15 aydır devam eden yıllık fiyat artışındaki yavaşlama serisine son verdi.

Ev satın alma fiyatları Mayıs ayındaki yüzde 2,9’luk artışa kıyasla yıllık bazda yüzde 3,1 artış göstererek Şubat 2022’den bu yana ilk fiyat artışına işaret etti. Aylık bazda konut fiyatları Haziran ayında yüzde 0,3 arttı ve Mayıs ayındaki yüzde 0,7’lik artışa kıyasla yavaşlama yaşandı.

Bir yılı aşkın bir süredir konut piyasasında, daha fazla ev sahibi evlerini satmaktan vazgeçtiği için artan ipotek oranlarının satış hacimlerini azalttı. Sınırlı stok, fiyatların yüksek tutulmasına da yardımcı oldu, ancak fiyat artışı 2022’nin başındaki yüzde 19’un üzerindeki oranlardan yavaşladı. Açıklamada ev fiyatlarının da 2022 ile 2023’ün ikinci çeyreği arasında yüzde 3,0 arttığı bildirildi.

FHFA’nın Araştırma ve İstatistik Bölümü baş direktör yardımcısı Anju Vajja, “ABD ev fiyatları ikinci çeyrekte stokların düşük olması nedeniyle biraz daha yüksek oranda değer kazandı. Bazı batı eyaletlerde fiyatlar yıllık bazda düşmeye devam ederken, ev fiyatları tüm eyaletlerde çeyrekten çeyreğe yükseldi.” açıklamasında bulundu.

FHFA’nın Konut Fiyat Endeksi, 400’den fazla Amerikan şehrinde müstakil ev fiyatlarını ölçmek için satın alma verilerini derliyor. Haziran ayındaki yıllık artışlar sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 6,8 artışla “Doğu Kuzey Orta” ve New England bölgelerinde başı çekti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.