Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Fiyat Endeksi Şubat’ta Beklenenden Çok Arttı

FHFA tarafından açıklanan rapora göre ABD’de konut fiyatları Şubat’ta hem aylık hem yıllık bazda piyasa tahminlerini aştı.
ABD’de Konut Fiyat Endeksi Şubat’ta Beklenenden Çok Arttı
HABER GİRİŞ

Federal Konut Finans Kurumu’na (FHFA), Şubat 2023 dönemine ait konut fiyat endeksi sonuçlarını yayımladı. Buna göre konut fiyat endeksi Şubat’ta 2022 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 4 oranında artış gösterdi. Bu oran yüzde 3,9 olan beklentinin üzerine çıktı.

Endeks Ocak’ta yüzde 5,3, Aralık’ta yüzde 6,6, Kasım’da yüzde 8,2, Ekim’de yüzde 9,8 ve Eylül’de yüzde 11 artarken, geçen yıl artış oranı bazı aylarda yüzde 20’lere dayandı.

ABD konut fiyat endeksi aylık bazda ise yüzde 0,5 artışla piyasanın yüzde 0,1 düşüş beklentisini tersine çıkardı.

FHFA’nın Araştırma ve İstatistik Bölümü’nden Denetleyici Ekonomist Dr. Nataliya Polkovnichenko, Şubat ayındaki artışın kısmen tarihsel olarak düşük konut stoğundan kaynaklandığını söyledi.

50 eyaletin tamamından ve 400’den fazla şehirdeki konutları kapsamına alan araştırmaya göre Ocak 2023 için bildirilen yüzde 0,2’lik artış, yüzde 0,1 olarak revize edildi.

GCM Yatırım Banner

S&P/CS konut fiyat endeksi aylık yüzde 0,2 arttı. Beklentiler yüzde 0,7 düşüş olması yönündeydi. Yıllık bazda da yüzde 0,1 olan beklentiye karşın yüzde 0,4 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.