Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Başlangıçları Haziran’da Çakıldı

ABD’de konut başlangıçları Haziran’da beklenmedik şekilde düşerken, inşaat izinlerinde de tablo karamsar geldi.
ABD’de Konut Başlangıçları Haziran’da Çakıldı
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı, Haziran 2023 dönemine ilişkin konut başlangıçları verilerini yayımladı. Açıklanan rakamlara göre konut başlangıçlarında beklenmeyen şekilde sert bir düşüş oldu.

ABD’de konut (inşaat) başlangıçları Haziran’da, bir önceki aya kıyasla yüzde 8 azalarak 1 milyon 434 bin oldu. Piyasanın beklentisi ise yüzde 7,2 oranında artış göstererek, 1 milyon 480 bine çıkmasıydı.

Ocak ayında 1,3 milyon olan konut başlangıçları, Şubat, Mart ve Nisan aylarında 1,4 milyon seviyelerinde seyredip, Mayıs’ta 1,6 milyonla beklentinin üzerinde gerçekleşmişti. Bu sayı bir yıldan fazla sürenin en yükseği olarak belirlenmişti.

Söz konusu dönemde inşaat izinlerinde de yüzde 3,7’lik bir düşüş kaydedildi. Bu veri aynı zamanda gelecek dönem inşaat başlangıçlarına dair de ipucu veriyor.

Tahminlerin altında gelen inşaat izinleri 1 milyon 490 bin beklentisine karşın 1 milyon 440 bin açıklandı.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası (FED), faiz kararı konusunda ekonomideki gelişmeleri izlerken, bugün açıklanan rakamlar bir yıldır devam eden faiz artışının konut piyasasındaki baskıyı devam ettiğini ortaya koydu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın