Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Kişisel Gelir ve Harcamalar Beklentinin Altında Kaldı

ABD'de Temmuz ayı kişisel gelir ve harcamalarıyla ilgili aylık rapor yayımlandı. Kişisel harcamalar ve gelir beklentinin altında kaldı. İşte detaylar...
ABD’de Kişisel Gelir ve Harcamalar Beklentinin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklanan rapor kişisel harcamaların Temmuz’da yüzde 0,1 oranında arttığını gösterdi.

Kişisel gelir ise Haziran ayına göre yüzde 0,2 seviyesinde arttı. Her iki rakam da beklentileri karşılamadı.

Piyasanın bu dönemde kişisel gelirdeki beklentisi yüzde 0,6 seviyesindeydi.

Kişisel harcamalarda konut ve uluslararası seyahat gibi hizmetler için tüketim artarken, benzin ve diğer enerji ürünleri gibi mallarda düşüş gerçekleşti. Bu nedenden dolayı yüzde 0,1’lik artış bu yıl şimdiye kadarki en zayıf performans oldu.

Tüketici harcamalarının, yaz seyahatlerine, artan gelirlere aynı zamanda yüksek tasarrufların etkisiyle yükselen enflasyona ve faiz oranlarına rağmen dirençli olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi Temmuz’da yıllık bazda 6,3 oranında arttı. Rakam, Haziran ayındaki 6,8 seviyesinden geriledi. Mal fiyatları ve hizmet fiyatları yüzde 9,5 arttı. Gıda maliyetleri yüzde 11,9, enerji fiyatları yüzde 34,4 seviyesinde gerçekleşti.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi, Haziran’daki yüzde 4,8 seviyesinden Temmuz’da yüzde 4,6’ya düştü. Piyasaların beklentisi yüzde 4,7’ydi. Çekirdek PCE Fiyat Endeksi aylık bazda ise yüzde 0,6 arttı.

Piyasalar tarafından merakla beklenen veri, FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole açıklamaları öncesinde geldi. Powell, merkez bankasının enflasyonla mücadeleye kararlı olduğunu belirterek Temmuz’da gerileyen enflasyona atıfla kısa bir yavaşlamanın ardından zafer ilan etmeyeceğini söyledi.

Tek bir aylık iyileşmenin emin olmak için yeterli olmadığını vurgulayarak enflasyonun yüzde 2’lik hedefe fazlasıyla uzak olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın