Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Son 3 Ayın Zirvesinde

Amerika Birleşik Devletleri'nde bugün açıklanan işsizlik verileri, istihdam piyasasındaki dengeler ve ekonomik trendler hakkında önemli ipuçları sundu. İşte detaylar;
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Son 3 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün haftalık olarak yayımlanan ülkenin önemli verileri arasında yer alan ilk işsizlik maaşı başvuruları istatistikleri açıklandı. İstatistiklere göre 24 Şubat ile sona eren haftada ABD’de işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısı 13 bin artarak 215 bine çıktı.

Açıklanan raporda, 17 Şubat ile biten haftaya ilişkin veriler 201 binden 202 bine revize edildi. 4 haftalık hareketli ortalamaya göre önceki haftanın revize edilen ortalaması 3 bin düşüşle 212 bine geriledi.

Mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı, 17 Şubat’ta sona eren haftada önceki haftanın revize edilmemiş oranına göre 0,1 puanlık artışla yüzde 1,3’e yükseldi.

Amerika Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre devam eden işsizlik başvuruları önceki haftaya göre yüzde 45 artarak 1 milyon 905 bine yükseldi. Böylece ülkede devam eden işsizlik başvuruları Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasa beklentileri devam eden işsizlik maaşı başvurularının 1 milyon 874 bin açıklanması yönündeyken, rakam beklentileri aştı.

GCM Yatırım Banner

Amerika’nın bugün açıklanan verilerine göre devam eden işsizlik sayısı başvurularının tarihsel olarak sıkı seviyelerde kaldığına işaret etti.

Sonuçlar, ABD’nin işgücü piyasasının Amerika Merkez Bankası’nın (FED) uyguladığı sıkı para politikasında gevşeme olduğu fikrini destekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.