Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İşsizlik Maaş Başvuruları Yine Tarihi Düşük Seviyede

Bir haftada işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuran Amerikalı sayısında 16 bin düşüş oldu. İşte haftalık verinin detayları…
ABD’de İşsizlik Maaş Başvuruları Yine Tarihi Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaş başvurularını açıkladı. 24 Eylül’de sona eren haftada 193 bin kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuru yaptı. Önceki hafta 213 bin başvuru gelirken, bu sayı 4 bin aşağı yönde revize edildi.

Geçen hafta ise revize edilmiş halinden 16 bin düşüş gerçekleşmiş oldu. Haftalık işsizlik maaş başvuruları tarihi düşük seviyelerde kalmaya devam ederek, Amerika’da işgücü piyasasının iyi olduğunu göstermiş oldu.

4 haftalık hareketli ortalama 8.750 düşürülerek 207 bin açıklandı. Önceki dönemin, 4 haftalık hareketli ortalama 1000 kişi eksi revizyonla 216 bin 750’den 215 bin 750’ye geriledi.

17 Eylül’de sona eren hafta için mevsimsellikten arındırılmış önceden sigortalı işsizlik oranı yüzde 1’de kalırken, devam eden işsizlik maaş başvuruları 29 bin azalarak, 1 milyon 347 bine indi.

Bir önceki haftanın sayısı 3 bin düşürülerek 1 milyon 379 binden, 1 milyon 376 bine geriledi. 4 haftalık hareketli ortalama önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 22 bin 500 düşüşle 1 milyon 381 bin 250 açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar FED’in faiz artışına devam etmesinin işsizliğin artmasına ve istihdam görünümünün bozulmasına yol açacağını düşünüyor. Nitekim, FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonu düşürmek için atılacak adımların ekonomiyi durgunluğa sürükleyeceğini ve işsizlik oranının artmasına sebep olacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.