Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enflasyonu Düşürme Yasası Geçti: Biden’ın İmzası Bekleniyor

ABD Temsilciler Meclisi tarafından enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren yasa tasarısı onaylandı.
ABD’de Enflasyonu Düşürme Yasası Geçti: Biden’ın İmzası Bekleniyor
HABER GİRİŞ

ABD’de uzun zamandır enflasyonun düşürülmesine yönelik tedbirler içeren yasa tasarısının onaylanması bekleniyordu.

Demokratların liderliğindeki ABD Temsilciler Meclisi, ülke tarihinin en büyük iklim paketi olarak görülen 430 milyar dolarlık bir tasarıyı onayladı. Bunun Başkan Biden için 8 Kasım’daki ara seçimlerden önce büyük bir yasama zaferi olduğu belirtildi.

İklim değişikliğiyle mücadele ve reçeteli ilaç fiyatlarını düşürmeye yönelik mevzuat, yerel sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

Ayrıca ulusal sağlık sigortası programı Medicare’in, yaşlılar için daha düşük ilaç fiyatları üzerinde pazarlık yapmasına ve şirketlerin ve zenginlerin borçlu oldukları vergileri ödemelerini sağlamasına olanak tanıyacak. Demokratlar, federal açığı azaltarak enflasyonla mücadeleye yardımcı olacağını belirtiyor.

Tasarı Senatodan Harris’in Oyu ile Geçmişti

Tasarı daha önce ABD Senatosu tarafından onaylanmıştı. Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili Senatörlerin aynı sayıda olduğu Senatoda, tasarı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in kullandığı oy ile geçmişti. Cumhuriyetçi senatörlerin tamamı ise tasarıya, ekonomiyi daha da kötüleştireceğini savunarak “Hayır” oyu kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Joe Biden, önümüzdeki hafta tasarıyı imzalayacağını, ardından Beyaz Saray’ın tarihi yasa olduğunu söylediği şeyin onuruna 6 Eylül’de bir kutlama yapacağını söyledi. Biden açıklamasında, “Bugün Amerikan halkı kazandı. Özel çıkarlar kaybetti.” ifadelerini kullandı.

Demokratlar, seçmenlerin 2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kongre’deki güç dengesine karar verdiği Kasım ayında yapılacak sandıklarda yasanın kendilerine yardımcı olacağını umuyorlar. Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanmak için tercih ediliyor ve Senato’nun kontrolünü de ele geçirebiliyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, oylamadan hemen önce yaptığı açıklamada, “Amerika’nın aileleri için büyük bir zafer. Yasa ailelerimizin gelişmesini ve gezegenimizin hayatta kalmasını sağlayan, anı karşılayan sağlam bir maliyet düşürücü paket.” ifadelerini kullandı.

Bütçe Açığının Azalması Bekleniyor

Yasa tasarısı ile gelecek 10 yılda 739 milyar dolar gelir ve 433 milyar dolarlık harcama yapılacağı tahmin ediliyor. Bütçe açığında ise 300 milyar doların üzerinde bir azalma yaratacağı belirtiliyor. Enerji güvenliği ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yatırımlar için 369 milyar dolarlık kaynak ayrılacak.

Yapılacak olan yatırım ile enerji faturalarının yılda 500 ila 1.000 dolar arasında düşürülmesi, karbon emisyonunun 2030’a kadar yüzde 40 oranında azaltılması ve hayata geçirilecek yeni projelerle istihdam yaratılması planlanıyor.

ABD’de enflasyon son dönemde tarihi zirvelere çıktı. Haziran ayında yüzde 9,1’e çıkan yıllık enflasyon, 41 yılın en yüksek seviyesini getirmişti. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Temmuz ayı enflasyonu ise beklentilerin de altında gelerek yüzde 8,5 seviyesine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.