Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enerji Tedarikinde Alarma Geçildi

ABD’de artan hava sıcaklığı klimaların aşırı kullanılmasına, bu da elektrik kesintilerine yol açıyor. Enerji şirketleri ise tedarik krizi konusunda endişeli.
ABD’de Enerji Tedarikinde Alarma Geçildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika’da hava sıcaklığının çok artması, bu yaz enerji talebinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasını yol açabilecek. Uzmanlar, şebekelerin korunması için gerekli ekipmanlara ulaşılamayacağı konusunda uyarıda bulundu.

Verilere göre ABD’de havalar son 30 yılın ortalamasına göre yüzde 21 daha sıcak. Klimaların çok fazla çalıştırılması nedeniyle ülkenin batı yarısındaki şebekelerin bu yaz sorunlarla karşılaşabileceği belirtildi.

Elektrik sağlayıcı şirketler olası kesintileri önlemek için ekipmanı yeterince hızlı tamir edecek yedek parçaları bulamayacakları konusunda da kaygılı.

Mayıs ayındaki sıcak havalar nedeniyle, altı elektrik santralinin devre dışı kalmasının ardından, Teksas Elektrik Güvenilirlik Konseyi’nin enerji kullanımının azaltılması çağrısında bulunduğu hatırlatıldı.

Benzer şekilde Ohio’daki 200 bin ev ve iş yerinin bir fırtınanın elektrik hatlarına zarar vermesi sonucu kesinti yaşandığı, buna bağlı olarak da kalan hatlarda aşırı yüklenmeyi önlemek için bazı yerlerde elektriği tümden kestikleri biliniyor.

GCM Yatırım Banner

ABD Federal Enerji Düzenleme Komisyonu (FERC) Başkanı Richard Glick, giderek artan sıcak hava dalgaları, kuraklık ve büyük kasırgaların elektrik yapısını olumsuz etkilediğini söyledi.

Bunun tüketicilere güvenilir ve uygun fiyatlı enerji sağlama yeteneğini zorlamaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Tedarik zincirinde yaşanan sorunlar aynı zamanda yenilenebilir enerji projelerinin inşasını da geciktiriyor. Elektrik direklerinin üzerine oturan ve yüksek voltajlı enerjiyi evlerde kullanılan güce dönüştüren trafolar yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.