Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişlerinde Beklenmeyen Yükseliş

Mayıs ayı raporuna göre ABD’de dayanıklı mal siparişleri, piyasanın düşüş beklentisine karşın artış kaydetti.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişlerinde Beklenmeyen Yükseliş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini yayımladı. Buna göre dayanıklı mal siparişlerinin bir önceki aya göre yüzde 1 azalması bekleniyordu. Ancak piyasa beklentisinin tersine yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Dayanıklı mal siparişleri bu artışla birlikte Mayıs ayında 288,2 milyar dolara çıktı.

Nisan ayındaki tutardan 4,9 milyar dolarlık artış gerçekleşti.

Mayıs ayında savunma dışı dayanıklı mal siparişleri aylık bazda yüzde 3, çekirdek dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,6 oranında artış gösterdi. Çekirdek siparişler için beklenti yüzde 0,1 düşüş olmasıydı.

Ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişler yüzde 3,9 artışla 102,6 milyar dolara ulaştı.

İnşaat izinleri ön okumalarda yüzde 5,2 artışı işaret ediyordu. Bugün açıklanan nihai okumalarda aylık artış oranı yüzde 5,6 ile tahminlerden daha iyi geldi.

GCM Yatırım Banner

Nisan Ayı Konut Fiyat Gelişmeleri Açıklandı

Nisan ayına ait ulusal konut fiyat endeksi verilerine göre konut fiyatları Mart ayına kıyasla yüzde 0,7 arttı.

Federal Konut Finans Kurumu (FHFA) mevsimsellikten arındırılmış aylık rakamlarla göre 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks ise Nisan’da yıllık yüzde 1,7 düşüş gösterdi.

Konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 3,1 artış kaydetti.

Konut fiyatları Seattle’da yüzde 12,4, San Francisco’da yüzde 11,1, Las Vegas’ta yüzde 6,6, Phoenix’te yüzde 6,1, San Diego’da yüzde 5,6, Portland’da yüzde 5,2, Denver’da yüzde 4,5 ve Los Angeles’ta yüzde 3,2 azalırken, en yüksek artış yüzde 5,2 ile Miami’de gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın