Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişlerinde Beklenmeyen Yükseliş

Mayıs ayı raporuna göre ABD’de dayanıklı mal siparişleri, piyasanın düşüş beklentisine karşın artış kaydetti.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişlerinde Beklenmeyen Yükseliş
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini yayımladı. Buna göre dayanıklı mal siparişlerinin bir önceki aya göre yüzde 1 azalması bekleniyordu. Ancak piyasa beklentisinin tersine yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Dayanıklı mal siparişleri bu artışla birlikte Mayıs ayında 288,2 milyar dolara çıktı.

Nisan ayındaki tutardan 4,9 milyar dolarlık artış gerçekleşti.

Mayıs ayında savunma dışı dayanıklı mal siparişleri aylık bazda yüzde 3, çekirdek dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,6 oranında artış gösterdi. Çekirdek siparişler için beklenti yüzde 0,1 düşüş olmasıydı.

Ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişler yüzde 3,9 artışla 102,6 milyar dolara ulaştı.

İnşaat izinleri ön okumalarda yüzde 5,2 artışı işaret ediyordu. Bugün açıklanan nihai okumalarda aylık artış oranı yüzde 5,6 ile tahminlerden daha iyi geldi.

Nisan Ayı Konut Fiyat Gelişmeleri Açıklandı

Nisan ayına ait ulusal konut fiyat endeksi verilerine göre konut fiyatları Mart ayına kıyasla yüzde 0,7 arttı.

Federal Konut Finans Kurumu (FHFA) mevsimsellikten arındırılmış aylık rakamlarla göre 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks ise Nisan’da yıllık yüzde 1,7 düşüş gösterdi.

Konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 3,1 artış kaydetti.

Konut fiyatları Seattle’da yüzde 12,4, San Francisco’da yüzde 11,1, Las Vegas’ta yüzde 6,6, Phoenix’te yüzde 6,1, San Diego’da yüzde 5,6, Portland’da yüzde 5,2, Denver’da yüzde 4,5 ve Los Angeles’ta yüzde 3,2 azalırken, en yüksek artış yüzde 5,2 ile Miami’de gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu