Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Verileri Beklentileri Aştı!

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Kasım 2023 dönemine ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini açıkladı. Rakamlar nasıl çıktı? İşte detaylar;
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Verileri Beklentileri Aştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklamayla Kasım 2023 dönemine dair dayanıklı mal siparişleri verilerini duyurdu. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, Kasım ayında aylık bazda yüzde 5,4 artış kaydederek piyasa beklentilerinin üzerinde arttı.

Dayanıklı mallara yönelik siparişlerin tutarı Kasım’da bir önceki aya kıyasla yüzde 5,4 artışla 295,4 milyar dolara yükselmiş oldu.

Dayanıklı mal siparişlerindeki toparlanma, yüzde 2,2’lik artış öngören ekonomistlerin beklentilerini aştı. Dolayısıyla veriler, piyasa beklentilerinin üzerinde gelmiş oldu.

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Aylık Tablosu
Kaynak: Census

Temmuz 2020 döneminden bu yana en büyük artışı kaydeden dayanıklı mallara yönelik siparişler, Ekim ayında yüzde 5,1 azalarak 280,2 milyar dolara gerilemişti.

Kasım’da yüzde 15,3 artan (Ekim ayında yüzde 13,4’lük düşüş yaşamıştı) ulaşım ekipmanlarına yönelik siparişlerin, dayanıklı mal siparişlerindeki artışta etkili olduğuna dikkat çekildi. Motorlu taşıt ve parçaları siparişleri de Birleşik Otomobil İşçileri’nin grevlerinin sona ermesiyle yüzde 2,8 oranında artarak toparlanma gösterdi.

Şimdi Kayıt Olun

Ulaşım hariç siparişler bu dönemde yüzde 0,5 ve savunma hariç siparişler ise yüzde 6,5 oranında artış gösterdi.

Uzmanlar, kullanım ömrü en az üç yılı bulan ürünlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişlerin, sanayi üretimine ilişkin bilgi vermesi açısından önem taşıdığının altını çiziyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.