Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Beklenen Rapor: Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Açıklandı

Bu hafta küresel piyasalarda beklenen verilerin başında gelen ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Gelen veriler FED'in faiz indirimlerine başlayacağı zaman açısından önem taşıyor.
ABD’de Beklenen Rapor: Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu hafta global piyasalar tarafından en çok beklenen rapor açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Mayıs ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri duyuruldu.

Buna göre dünyanın en büyük ekonomisinde tarım dışı istihdam Mayıs’ta 272 bin olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi bu oranın 182 bin olarak gerçekleşeceği yönündeydi.

Tarım dışı istihdam Nisan’da 175 bin olarak açıklanıştı. Mayıs ayında işsizlik ise yüzde 3,9 olan beklentiye karşın yüzde 4 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranı Ocak 2022′den bu yana ilk kez bu seviyeye yükselmiş oldu.

Veriler Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlayacağı zamana ilişkin belirleyici rol oynama potansiyeline sahip. İlk toplantı gelecek hafta yapılacak ve faiz oranında bir değişiklik yapılması beklenmiyor. Halihazırda federal fon oranı yüzde 5,25-5,50 seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde iş gücü ile ilgili bir diğer önemli rapor olarak özel sektör istihdamı açıklanmış ve beklentileri karşılamamıştı. Enflasyon baskıları açısından önemli bir ölçüt olarak kabul edilen ücretler, önceki aya göre düşüş eğilimini tersine çevirerek yıllık bazda yüzde 4,1 arttı. Aylık bazda ücretler önceki aya göre yüzde 0,2 artışla yüzde 0,4 yükseliş kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın