Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Yeni Konut Satışlarındaki Yüzde 29 Artış Yanıltıcı!

ABD'de yeni ev satışları Ağustos'ta yüzde 29 arttı. Piyasanın önde gelen isimlerinden Robert Dietz, sonuçların aykırı olduğunu belirterek ufukta düşüş olduğunu söyledi.
ABD Yeni Konut Satışlarındaki Yüzde 29 Artış Yanıltıcı!
HABER GİRİŞ

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından açıklanan rapor, Ağustos’ta yeni konut satışlarının önceki aya göre yüzde 28,8 artarak 685 bine ulaştığını gösterdi. Bu, 5 ayın yükseğini işaretlerken 500 bin yönündeki piyasa beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti.

Yükseliş geniş tabanlıyken Ağustos, Haziran 2020’den bu yana en büyük artışı temsil etti. Yüzde 18,3 artışın olduğu Temmuz ayının verisi ise 532 bine revize edildi.

Yeni konut satışları Kuzeydoğu’da yüzde 66,7, Ortabatı’da yüzde 16,7, Güney’de yüzde 29,4 ve Batı’da yüzde 27,5 oranında arttı. Satılan yeni evlerin medyan satış fiyatı, bir yıl öncesine göre yüzde 8 artışla 436,800 dolara ulaştı. Yine de Kasım 2020’den bu yana en küçük artış oldu.

Yüzde 29 Artış, Aykırı Bir Veri

Ulusal Ev Üreticileri Birliği (NAHB) Baş Ekonomisti Robert Dietz, verilere ilişkin değerlendirmesiyle dikkat çekti. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ağustos ayı yeni ev satış verilerinin, ipotek oranları için kısa ve şimdi sona eren bir geri çekilme nedeniyle aykırı olduğunu belirtti.

Satışların yüzde 29 artarak yıllık 685 bine ulaşsa da yıl başından bugüne kadar yüzde 14’ten fazla düştüğü bilgisini paylaştı. “İpotek oranları arttıkça satışlar Eylül ayında daha düşük olacak.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Satın alınabilirlik konusunda zorluğun, özellikle ilk alıcılar için ortada olduğunu belirterek görüşünü şöyle ifade etti:

“Bir yıl önce yeni ev satışlarının yüzde 25’i 300 bin doların altında fiyatlandırılmıştı. Ağustos ayında bu pay sadece yüzde 12’ye düştü. İlk kez alıcılar giderek daha fazla fiyatlandırılarak piyasadan uzaklaşıyor. Ufukta ev sahibi olma oranında düşüşler var.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.