Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Yeni Konut Satışları Şubat’ta Beklentileri Karşılamadı

ABD ekonomik takviminde haftanın beklenen verilerinden yeni konut satışları açıklandı. Şubat verisi, beklentileri karşılayamadı.
ABD Yeni Konut Satışları Şubat’ta Beklentileri Karşılamadı
HABER GİRİŞ

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Şubat ayına ilişkin yeni konut satış verilerini yayımladı. Buna göre satışlar, geçen ay 650 bin yönündeki piyasa beklentilerinin altında arttı.

Ocak verisi 670 binden 633 bine aşağı yönlü revize edilirken Şubat’ta yeni konut satışları 640 bin (Ağustos ayından bu yana en yüksek seviye) oldu. Aylık artış yüzde 1,1 olarak belirtilirken önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 düşüş oldu.

Ocak’ta ABD’nin yeni konut satışlarında aylık bazda yüzde 7,2 artış olmuştu. Fiyat cephesinde, satılan yeni evlerin ortalama fiyatı 427 bin 500 dolar, ortalama satış fiyatı 474 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Şubat ayında satılan yeni konutların medyan satış fiyatı, Ocak ayındaki 427,5 bin doları aşarak 438,2 bin dolar oldu. Ortalama satış fiyatı ise Ocak ayındaki 474,4 bin dolara kıyasla 498,7 bin dolar oldu.

Satışlar Batı’da yüzde 8,1 artarak 133 bine ve Güney’de yüzde 3 artışla 415 bine ulaştı. Artışlar, Ortabatı ve Kuzeydoğu’da kaydedilen sırasıyla yüzde 1,4 ve yüzde 40’lık düşüşleri dengeledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.