Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Yaptırımı Altındaki Rusya ile İran Bağlarını Güçlendiriyor

Bugün Tahran’da bir araya gelen Rusya ve İran yetkilileri, ABD yaptırımları ortasında ticaret bağlarını güçlendiriyor. İşte gelişmeler;
ABD Yaptırımı Altındaki Rusya ile İran Bağlarını Güçlendiriyor
Son Güncelleme: 

Her ikisi de ABD yaptırımlarına maruz kalan İran ve Rusya, ilişkileri ve ticaret bağlarını güçlendirmek için yakınlaşmalarıyla gündeme geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak bugün Tahran’da İranlı yetkililerle görüşürken iş birliği açıklamalarıyla gündeme geldi. Tahran’da Rus-İran hükümetler arası komisyonun eşbaşkanı ile görüşmesinin ardından Novak şöyle dedi:

“Serbest ticaret bölgesi anlaşmalarının hazırlıklarını hızlandırma konusunda mutabık kaldık ve nükleer alanda iş birliğini ayrıntılı olarak görüştük.”

Aynı zamanda petrol ve gaz arzı takasları ve hidrokarbon projelerine yönelik ortak yatırımların artırılması hakkında da görüştüklerini bildirdi.

Novak’ın Tahran ziyareti, hem Rusya hem de İran ülkede ekonomik ilişkileri canlandırmaya çalışırken geldi. Ülkeler arasındaki ticaret 2021’de yüzde 81 artarak 3,3 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Ancak İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi bu seviyenin kabul edilemez olduğunu belirterek iki yönlü ticareti yılda 10 milyar dolara çıkarma sözü verdi.

Ancak bugün yetkililer daha da iddialı hedefler belirlediler. İran Petrol Bakanı Javad Owji, İran ve Rusya’nın 2025 yılına kadar ticareti yılda 40 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını söyledi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Ayrıca Novak, Interfax’ın bildirdiğine göre Tahran’daki işletmelerle yaptığı toplantıda Rusya’nın yaşadığı eşi benzeri görülmemiş baskıya rağmen ticaret, ekonomi, lojistik, yatırım, finans, bankacılık işbirliğini artırma yolunda olduklarını dile getirdi.

Rusya ile İran arasındaki ticaretin ilk çeyrekte yüzde 10’dan fazla arttığını belirtirken halihazırda başlatılan projelerin uygulanmasına devam etmeye ve yenilerini başlatmaya hazır olduklarını ekledi.

İran ile mümkün olduğunca ulusal para birimlerinin kullanımına geçme konusunda anlaştıklarını da belirten Novak, İran’ın tahıl ürünleri, buğday ve mısır arzı talebini de ele aldıklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu