Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Japonya, Çin ve Rusya’ya Karşı Ekonomik Diyalog Başlattı

İki müttefik ülke, Rusya’nın Ukrayna savaşı ve Çin kaynaklı aksamalara karşı harekete geçiyor.
ABD ve Japonya, Çin ve Rusya’ya Karşı Ekonomik Diyalog Başlattı
HABER GİRİŞ

Uzun süredir müttefik olan ABD ve Japonya, Çin ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yol açtığı aksamalara karşı koymayı amaçlayan yeni bir üst düzey ekonomik diyalog başlattı.

Japon medyası, Washington’daki bakanlar toplantısının, yeni nesil yarı iletkenler için ortak araştırma üzerinde anlaşmaya varmasının beklendiğini söyledi.

Toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi ve Ticaret Bakanı Koichi Hagiuda başkanlık etti.

Müttefikler Çin ve Rusya’yı Görüştü

Açılış oturumunda konuşan Blinken, “Dünyanın birinci ve üçüncü en büyük ekonomileri olarak, tüm ülkelerin katılabileceği, rekabet edebileceği ve gelişebileceği, kurallara dayalı ekonomik düzeni savunmak için birlikte çalışmamız kritik önem taşıyor” açıklamasını yaptı.

Blinken, COVID-19 ve Ukrayna’daki savaş da dahil olmak üzere son dünya olaylarının, kritik tedarik zincirlerinin kırılganlığını gösterdiğini, artan sayıda ülkenin sürdürülemez ve şeffaf olmayan kredi uygulamaları nedeniyle borç yükleriyle mücadele ettiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Çin Halk Cumhuriyeti’nin zorlayıcı ve misilleme niteliğindeki ekonomik uygulamaları ile ülkelerin güvenliklerini, fikri mülkiyetlerini ve ekonomik bağımsızlıklarını tehlikeye atan seçimlerde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Japon bakan Hayashi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini uluslararası düzene ciddi bir meydan okuma olarak nitelendirdi ve Çin’e atıfta bulunarak ekonomik nüfuzu haksız ve anlaşılmaz bir şekilde, mevcut uluslararası düzeni değiştirme suçlamasında bulundu.

Hayashi, “Bununla etkin bir şekilde başa çıkabilmek için dış politika ve ekonomi politikasını tek tek tartışmak yerine bir bütün olarak tartışmak esastır” diye konuştu.

Yarı İletken Merkezi Kurulacak

Yarı iletken geliştirme merkezinin bu yılın sonuna kadar 2 nanometre yarı iletken yongaları araştırmak için Japonya’da kurulması planlanıyor. 2025 yılına kadar yarı iletken üretiminin başlaması beklenirken, anlaşmayla ilgili detaylar daha sonra açıklanacak.

Çin lideri Xi Jinping geçtiğimiz gün, ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve Tayvan konusunda ateşle oynamama uyarısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.