Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Güney Kore, 7 Milyar Dolarlık İran Varlığı için Görüşüyor

İran'ın Güney Kore'de tutulan fonlarının yalnızca BM aidatlarını ödemek ve sağlık harcamaları gibi insani amaçlı kullanımına izin verileceği öngörülüyor.
ABD ve Güney Kore, 7 Milyar Dolarlık İran Varlığı için Görüşüyor
HABER GİRİŞ

ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları sebebiyle İran’ın Güney Kore’de tutulan 7 milyar dolarlık varlığının serbest bırakılması için Washington ile Seul arasında görüşmeler yapıldığı paylaşıldı. Haber, Güney Kore’nin “The Korea Economic Daily” gazetesi tarafından bildirildi.

Gazete söz konusu bilgiyi Seul’daki hükümet kaynaklarına dayandırarak, İran’a ait fonların serbest bırakılması konusunda Güney Kore’nin ABD ile anlaşması halinde olduğunu belirtti.

İran fonlarının yalnızca Birleşmiş Milletler (BM) aidatlarını ödemek ve sağlık harcamaları gibi insani amaçlarla kullanmasına izin verileceği kaydedildi.

Ayrıca serbest bırakılan fonların doğrudan İran’a değil, komşu Orta Doğu ülkelerindeki İran’a ait banka şubelerine aktarılacağına işaret edildi.

Güney Kore, İran ile Gergin Olan İlişkilerin İyileşeceğini Öngörüyor

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre gazeteye bilgi veren ve ismi açıklanmayan Güney Koreli hükümet yetkilisi, “Her şey planlandığı gibi giderse, İran ile gergin ilişkimizin önemli ölçüde iyileşmesini bekliyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

İran, Güney Kore’ye 2018 öncesinde petrol ihracatından elde ettiği ve ülkedeki bankalarda tutulan 7 milyar dolarlık dövizine ABD’nin tek taraflı bankacılık yaptırımları sebebiyle erişemiyor.

ABD’nin NBC News televizyonun, 15 Şubat’ta Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberde İran’ın Güney Kore’de tutulan milyarlarca dolarlık varlığının serbest bırakılması için Katar ve İngiltere’nin aracılığıyla görüşmeler yaptığı söylenmişti.

ABD hükümetinin fon sağladığı Voice of America’nın Farsça servisine konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin ismi açıklanmayan bir sözcüsü, 27 Nisan’da İran’ın Güney Kore bankalarında dondurulan 7 milyar dolarlık varlığının insani yardım malzemeleri satın almak için kullanılabileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.