Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin İletişimi Artırma Konusunda Anlaştı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı Hı bir araya geldiği görüşme sonrasında açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
ABD ve Çin İletişimi Artırma Konusunda Anlaştı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, düzenlediği basın toplantısında, Çin Başbakan Yardımcısı Hı ile iki gün süren görüşmelerine ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yellen, Çin’in ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng ile “iletişimi yoğunlaştırma” konusunda anlaştıklarını belirterek, borç sorunlarından iklim değişikliğiyle ilgili ekonomik konulara kadar küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmaya kararlı olduklarını söyledi.

ABD-Çin ilişkilerinin çağın en önemli ilişkilerinden olduğuna dikkati çeken Yellen, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını korumak için zaman zaman ekonomik araçları kullansalar da iki ülke arasında her iki tarafa da fayda sağlayan, sağlıklı ve istikrarlı bir ekonomik ilişki vizyonuna sahip olduklarını belirtti.

Yellen, makroekonomik gelişmelerden, ekonomik ilişkilerin niteliğine, iklim değişikliğinden düşük gelirli ülkelerdeki borç sıkıntılarına kadar birçok konuda samimi ve yapıcı toplantılar yaptıklarını ifade etti.

Rusya’ya Yardım Eden Firmaları Uyardı

Yellen açıklamasında, Rusya’ya yardım sağlayan firmaları uyardı. ABD’li Bakan, küresel finansal istikrarı teşvik etme çabalarının yanı sıra Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve uluslararası finansal mimarinin diğer bölümlerinin güçlendirilmesinin öneminden de bahsettiklerini kaydetti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Çin’in grafit ve diğer kritik mineraller üzerindeki ihracat kontrolleri hakkındaki endişelerini de dile getiren Yellen, firmaların Rusya’nın savunma sanayi sektörüne maddi destek sağlamaması gerektiğini, yaptıkları takdirde ciddi sonuçlarla karşılaşacaklarını vurguladığını belirtti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu