Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Çin Dışişleri Bakanları Rusya Savaşını Görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çinli mevkidaşı Wing Yi, Ekim ayından bu yana ilk kez bir araya geldiler. Görüşmenin ana konusu Rusya ile Ukrayna savaşı oldu.
ABD ve Çin Dışişleri Bakanları Rusya Savaşını Görüştü
HABER GİRİŞ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile beş saatten fazla süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Blinken görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Çin ile Rusya’nın uyumu konusundaki endişelerini dile getirdiğini belirterek, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığını tartıştıklarını söyledi.

Ekim Ayından Bu Yana Yüz yüze İlk Görüşme

Diplomatların ikisi de, Ekim ayından bu yana ilk yüz yüze görüşmelerini samimi olarak nitelendirdi.

Görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında Çin Halk Cumhuriyeti’ne atıfta bulunan Blinken, “Çin’in Rusya ile uyumundan endişe duyduğumuzu devlet meclis üyesiyle tekrar paylaştım. Çin’in Birleşmiş Milletler’de Rusya’yı desteklediği için tarafsız bir şekilde davrandığını düşünmüyorum.” açıklamasını yaptı.

Blinken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 13 Haziran’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya ile ortaklık kurma kararının arkasında olduğunu açıkça belirttiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna işgalinden kısa bir süre önce, Pekin ve Moskova ortaklık anlaşması yapmıştı. ABD’li yetkililer Çin’in Rusya’ya yönelik ABD liderliğindeki sert yaptırımlardan kaçtığını öne sürdüler.

Taraflar Rusya-Ukrayna Savaşını Görüştü

G20’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmeyi reddetmesi hakkında bir soruya Blinken, “Sorun şu ki, Rusya’nın şu anda anlamlı bir diplomasiye girmeye hazır olduğuna dair hiçbir işaret görmüyoruz” diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Wang’ın görüşmelerde Ukrayna sorunu hakkında ayrıntılı görüş alışverişinde bulunduğuna yer verildi.

Wang’ın Blinken’e, iki ülke arasındaki ilişkilerin, ABD’nin Çin algısı nedeniyle yoldan çıkma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Wang ayrıca Washington’un Çin’e uygulanan ek tarifeleri mümkün olan en kısa sürede iptal etmesi ve Çinli şirketlere yönelik tek taraflı yaptırımları durdurması gerektiğini iletti.

Blinken ise ileriye dönük olarak ABD’nin Pekin ile iletişim kanallarının açık kalmaya devam etmesini istediğini ifade etti. Rekabetlerine rağmen, dünyanın en büyük iki ekonomisi, ticaret ortakları olmaya devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’nin kontrolüne odaklanan Kasım ara seçimlerinden önce artan ABD enflasyonunu frenlemek için bazı Çin mallarına yönelik tarifeleri kaldırmayı düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.