Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Çin Arasında Finansal Çalışma Grupları Oluşturulacak

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD ve Çin arasında finans ve ekonomi grupları oluşturulacağı bildirildi.
ABD ve Çin Arasında Finansal Çalışma Grupları Oluşturulacak
HABER GİRİŞ

Washington ve Pekin, katılımı artırmak ve çalkantılı ABD-Çin ilişkisini istikrara kavuşturmak için son çaba olarak ekonomik ve mali sorunları ele almak üzere iki çalışma grubu oluşturdu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çinli mevkidaşı başbakan yardımcısı He Lifeng, Yellen’ın üst düzey Çinli ekonomi yetkilileriyle görüşmek üzere Pekin’i ziyaret etmesinden iki ay sonra gelen grupları denetleyecek.

Yellen , Temmuz ayındaki ziyaretinin ardından oluşturulan grupların kurulmasının ikili ilişkilerde ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu söyledi. Grupların Amerika’nın çıkarlarını ve endişelerini iletmek için önemli forumlar olarak hizmet edeceğini ve rakipler arasında sağlıklı ekonomik rekabeti teşvik edeceğini ekledi.

Açıklamaya göre, Ekonomik Çalışma Grubuna ABD Hazine Bakanlığı ve Çin Maliye Bakanlığı başkanlık edecek. Mali Çalışma Grubu, ABD Hazine Bakanlığı ve Çin Halk Bankası tarafından yönetilecek.

ABD Hazinesi, ekonomik grubun ikili ekonomik ilişkileri istikrara kavuşturmak için çalışacağını ve ülkelerin düşük ve orta gelirli ülkeler için borçların yeniden yapılandırılması gibi küresel konularda iş birliği yapması için bir kanal sağlayacağını bildirdi.

Pekin, son aylarda ABD’ye yönelik söyleminde ölçülü bir dil nispeten ölçülü davrandı ve Yellen’ın ziyaretinin ikili ilişkilere yönelik olumlu beklentiler getirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.