Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Avrupa Birliği’nin Yaptırımları Aynı Zamana Denk Gelecek

Güney Afrika ziyaretinde konuşan Yellen, Rusya’ya uygulanan yaptırımları değerlendirerek AB ile aynı zamana denk geleceğini söyledi.
ABD ve Avrupa Birliği’nin Yaptırımları Aynı Zamana Denk Gelecek
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Jennet Yellen, Güney Afrika ziyareti esnasında gazeteciler ile bir araya gelerek Rusya’ya yönelik yaptırımları değerlendirdi. Yellen, Rus petrol ürünlerinin satışlarına yönelik yaptırımların Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı yaptırımlarla aynı döneme denk geleceğini aktardı.

Bakan, müttefiklerle yaptıkları görüşmelerin ortasında olduklarını, 5 Şubat’a kadar anlaşmaya varma konusunda umutlu olduğunu söyledi.

AB’den yetkililer, fiyat üst sınırını Rus dizeli için varil başına 100 dolar ve daha ucuz yakıt sınıfları için 45 olarak belirleyecek bir plan duyurmuştu. Yellen, söz konusu tekliflerin ABD tarafından nasıl karşılandığına dair bir açıklama yapmadı.

G7 ülkeleri ve Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler, 5 Aralık tarihinde Rus ham petrolüne blokun ham petrolüyle birlikte bir dizi kısıtlama planı getirmişti.

Bu yaptırımlar, deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolünün ithalatını ciddi oranda engellerken Rus ham petrolünün 60 doların altında fiyatlandırılmadığı hallerde dünyanın herhangi bir noktasına sevkiyatını engellemişti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın yanında yer alan dünya devlerinin bu adımları, Rusya’nın ham petrol satışlarından elde ettiği gelirin azalmasına yardımcı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.