Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve AB Küresel Açık İnternet Çağrısında Bulundu

Batılı ülkeler ‘internetin Geleceği Bildirgesi’ ile merkeziyetsiz bir yapının korunması gerektiğini vurguluyor.
ABD ve AB Küresel Açık İnternet Çağrısında Bulundu
Yorum

ABD, Avrupa Birliği üyeleri ve beraberindeki 32 ülke, parçalanma tehditleri, güvenlik duvarları ve gizlilik ihlalleri sonrasında internetin açık ve küresel kalmasını istediklerini belirten bir bildirge yayımladılar.

“İnternetin Geleceği Bildirgesi” siber suçlarda ve çevrimiçi kötü niyetli davranışlarda bir artış olduğu ve Ukrayna’nın işgalinin interneti olumsuz etkileyeceği konusunda uyarını içeriyor.

Bildiride ayrıca Rusya’nın internet bağlantısını tamamen kesmesine yol açabileceği konusunda ifadeler yer alıyor. Açıklamada, çevrimiçi ekonomi ve veri kullanımıyla ilgili endişelerin arttığına yer verilirken, internetin merkeziyetsiz bir ağ olarak çalışması gerektiği kaydedildi.

Dijital Platformlara Zararlı İçerik Uyarısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen açıklamasında, “İnternet insanlığı tarihte hiç olmadığı kadar bir araya getirdi. Dünyanın dört bir yanından benzer düşüncelere sahip ülkeler, sahip olduğumuz değerlerin çevrimiçi olarak da korunmasını sağlamak ve interneti güvenli hale getirmek için ortak bir vizyon ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Bildirgede imzası bulunan ülkeler, çevrimiçi platformları, ifade özgürlüğünü bozmadan zararlı içerikten kurtulmaya çağırıyor. Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde Meta ve Google gibi teknoloji devlerinde yer alan çevrimiçi reklamları yasaklamayı mümkün kılan bir düzenlemeyi onaylamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu