Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Çevrimiçi Reklamları Kısıtlayacak Yasayı Onayladı

Avrupa Birliği çevrimiçi reklamları kısıtlayacağı yeni yasa tasarısını onayladı. Yeni yasa büyük teknoloji firmalarına yaptırımları mümkün kılacak.
AB Çevrimiçi Reklamları Kısıtlayacak Yasayı Onayladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği çevrimiçi reklamları engelleyebileceği ve yasa dışı içeriği kaldırabileceği yeni yasa tasarısını onayladı. Bu tasarı ile en büyük internet platformlarına yönelik denetim ve yaptırımlar uygulanabilecek.

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda milletvekilleri, hükümetler ve Avrupa Komisyonu, Apple gibi büyük teknoloji şirketlerini bir araya getirmeyi amaçlayan bir dizi yasadan biri olan Dijital Hizmetler Yasası’nın (DSA) hükümlerini tamamladı.

İlk olarak Aralık 2020’de komisyon tarafından önerilen yasa tasarısı, sosyal ağların, uygulama mağazalarının ve içerik paylaşım platformlarının reklamları hedefleme yeteneğini kısıtlamayı amaçlıyor.

Büyük Cezalar Verilebilecek

Düzenleme ile bu sitelerin yasa dışı içeriği kaldırması gerekecek. Komisyon dünyanın en büyük çevrimiçi platformlarını denetleyecek ve yıllık cironun yüzde 6’sına kadar yüksek cezalar uygulama yetkisine sahip olacak.

AB’nin dijital sorunlardan sorumlu komisyon üyesi Margrethe Vestager, anlaşmanın tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Çevrimdışı olarak yasa dışı kabul edilen şeyler, çevrimiçi olarak da yasa dışı olarak görülmeli ve ele alınmalı. Yeni yasa haklarımızı almamıza ve çevrimiçi olduğumuzda daha güvende hissetmemize yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme ayrıca çocukları hedefleyecek ırk veya cinsellik gibi hassas verilere dayalı reklamları sınırlandırmaya imkan tanıyor. AB geçtiğimiz Mart ayında, büyük teknoloji şirketlerinin daha küçük rakiplerden gelen rekabeti haksız yere engellemesini durdurmayı amaçlayan Dijital Piyasalar Yasası üzerinde bir yasayı onaylamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.