Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Üretici Enflasyonu Belli Oldu! Aylık Bazda Geriledi

ABD Çalışma Bakanlığı, Mayıs ayına yönelik Üretici Fiyat Endeksi verisini açıkladı. Son 7 ayın en sert düşüşünü gösterdi. Detaylar haberde...
ABD Üretici Enflasyonu Belli Oldu! Aylık Bazda Geriledi
HABER GİRİŞ

ABD’de dün önemli iki veri açıklandıktan sonra bugün ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Mayıs ayına yönelik üretici fiyat endeksi (ÜFE) açıklandı. Nisan ayında üretici fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,5 artışla beklentiyi aşmıştı. Mayıs ayında ÜFE beklentilerin aksine gerileme gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre Mayıs ayında ÜFE bir önceki aya kıyasla yüzde 0,2 geriledi. Yıllık bazda ise yüzde 2,2 artış gösterdi. Piyasa beklentisi aylık bazda yüzde 0,1 artması yönündeydi.

Nisan’da ve Mayıs’ta yıllık artış değişmedi. Mayıs’ta ÜFE son 7 ayın en sert düşüşünü gösterdi.

Mayıs ayında düşüşün yaklaşık yüzde 60’ı benzin maliyetlerinden kaynaklandı. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 2,3 arttı.

Çekirdek üretici enflasyonunun aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 2,5 olacağı tahmin ediliyordu.

GCM Yatırım Banner

Yakıt, madeni yağ marjları ve perakendecilik yüzde 12,2 arttı. Sigara fiyatları ise artış gösterdi. Enerji fiyatları aylık yüzde 4,8 düşerken, gıda fiyatlarında düşüş yüzde 0,1 oldu.

Gıda, enerji ve ticaret hariç üretici fiyatlarında aylık değişme olmadı. Yıllık yüzde 3,2 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.